Konut Kredisi Bozma Cezası Nedir

yorumsuz
265 views

Konut Kredisi Bozma Cezası Son zamanlarda bankaların insanların hizmetine sunduğu konut kredilerinde yaşanan yükseliş ile çeşitli şikayetler de bankalara iletildiği bilinmektedir. Bu şikayetlerin hangi şekilde olduğu ve şikayetin içeriği ile hangi konuların talep edildiği bilinmektedir.

Konut Kredilerinin Temini

İnsanlar kredi faiz oranlarının kendi ekonomik durumuna uygun olması durumunda bireyler konut kredisi başvurusunda bulunarak konut kredisi almaktadır. Söz konusu konut kredisinin alımında müşteriler ile banka arasında görüşmeler neticesinde kredi imkanı tanımaktadır. Söz konusu kredi verilmesi durumunda insanlar konut kredisi sözleşmesi imzalamaktadır. Bu imzalanan sözleşme ile birlikte müşteri ve banka ödeme konusunda anlaşma sağlandığı tespit edilmiştir.

Konut Kredisinin Kullanılması ve Sonlandırılması

Elbette insanlar konut kredisinin faiz oranının düşmesi sonrasında bunu yapılandırma talebinde bulunabilir. Bu durumda kredi çekilen banka ile yapılan görüşmeler neticesinde herhangi bir mesafe kat edilemez ise başka banka ile anlaşabilir. Bu durumda kredi çekilen banka müşteriye sözleşmeye dayanan madde gereği kredi tutarının %2 si kadar kredi bozma cezası kesebilir. Söz konusu kredi bozma cezasının ödenmesi sonrasında banka krediyi başka banka üzerine devrine izin vermektedir. Bunun yanında insanlar vadenin bitmesini beklemeden krediyi ödeyerek faiz yükünden kurtulmak isteyebilir. Bu durumda da banka müşteriye kredi tutarının %2 si kadar ceza kesme hakkına sahiptir. Banka bu hakkı kendisine tanınan sözleşmeden kaynaklı olarak talep edebilir. Bu talep hukuka aykırılık teşkil edebilir.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi İle Alınan Ev Satılabilir mi? başlıklı makalemizde ipotekli ev satılabilir mi, kredi çekilen evi satmak ve üzerinde ipotek bulunan evi satmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın