Konut Kredisi Çekerken İstenen Belgeler Neler?

yorumsuz
151 views

Konut Kredisi Çekerken İstenen Belgeler

Bankalardan kredi çekerken başvuru aşamalarında talep edilen bazı belgeler vardır. Kişilerin kredi başvurularını başarılı bir şekilde yapabilmeleri için öncelikle bankaya bu evrakları beyan etmeleri gerekmektedir. İstenen bu belgeler kredinin türüne ve miktarına göre değişiklik gösterebilir.

Genel olarak baktığımız zaman başvuru aşamaları en uzun süren kredi tipi konut kredileridir. Bunun nedeni de konut kredilerinin miktar olarak diğer kredilerden daha fazla olmasıdır. Baktığımız zaman bir konut kredisi ortalama olarak 100 bin TL’ye varan rakamlara denk gelmektedir. Konut kredilerinde diğer kredi türlerinden farklı olarak talep edilen bazı belgeler de vardır.

Nüfus Cüzdanı ve Başvuru Formu

Başvuru aşamasında öncelikle bankaya nüfus cüzdanının verilmesi gerekmektedir. Nüfus cüzdanı yerine pasaport ya da ehliyet de aynı görevi görebilecektir.

Başvuru formları da direkt olarak bankadan alınacak belgedir. Bankadan başvuru formunu aldıktan sonra doldurmanız ve başvuru aşamasında bankaya beyan etmeniz gerekmektedir. Başvuru formları, almak istediğiniz kredi türünü belirtmeniz gereken bir formdur. Formda istenen tüm bilgileri doldurduktan sonra formu bankaya iletmeniz istenecektir.

Gelir Belgesi

Banka sizlerden çalışma şeklinize göre bir gelir belgesi talep edecektir. Gelir belgesinin beyan edilmediği hiçbir başvuru dikkate alınmamaktadır. Özellikle konut kredilerinde gelir belgesi oldukça önemli bir belge olmaktadır. Banka gelir durumunuzun konut kredisini karşılamaya yeterli olmadığına kanaat getirirse, başvurunuz kabul görmeyecektir.

Ücretli olarak çalışan kişiler bankaya son üç aya ait gelir belgesini, emekli olanlar ise bankaya emeklilik belgelerini beyan edebilirler.

Tapu Belgesinin Fotokopisi

Konut kredilerinde bankalar satın alınacak konuta ait tapu belgesini kişilerden istemektedir. Bunun nedeni de, satın alınan konuta bankaların geri ödeme süresi boyunca ipotek koymasıdır. Yani bankaya borcunuzu ödeyene kadar konut banka tarafından rehin edilmektedir. Borç bittiği andan itibaren ise konutun üzerindeki ipotek kalkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 30 Yıl Vadeli Konut Kredisi başlıklı makalemizde 30 Yıl Vadeli Konut Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın