Konut Kredisi Çekerken İstenen Belgeler Neler?

yorumsuz
261 views

Günümüz ekonomik şartlarında kredi çekmeden gayrimenkul sahibi olmak çok mümkün bir durum değildir. Tüm bankalar konut kredisi vermektedir. Konut kredisi kullanmak için bir takım belgeler hazırlamak gerekmektedir. Bu belgelerin yanında da eğer kredi kullanmak istediğiniz banka gerekli görürse sizden kefil isteyebilir. O zaman kefilinizin kimlik fotokopisi ve gelir belgesi gerekmektedir. Daha sonra da krediyi çekerken kefilin imzası gerekir. Eğer evli iseniz, ev kredisi çekerken eşinizin de imzası gerekmektedir.

Bunların dışında da konut kredisi çekerken istenen belgeler, nüfus kağıdı fotokopisi, gelir belgesi, alınacak ev bitmiş bir ev ise evin tapusu, proje halinde bitmemiş bir ev ise gerekli proje ve aldığınıza dair belge gerekir. Bu belgeleri hazırlayıp bankaya başvuru yaparsınız ve banka ekspertiz yollayarak evin değerini belirler ve belirlediği değerin 3 / 4′ ünü kredi olarak size kullanıma sunar. Kalan 1 / 4′ lük kısım müşteri tarafından kullanır. Son çıkan kanunlara göre ev kredisi çekerken banka evin değerinin 3 / 4′ ünü müşteriye kredi olarak verir.

Her vatandaşın belli bir kredi notu vardır. O kredi notuna göre gelirinize göre banka size konut kredisini yukarı da yazılı olan evrakları tamamladıktan sonra verir. Eksik evrak olduğu takdirde de konut kredisi kullanamazsınız. Bütün bankaların konut kredisi için istediği evraklar genelde aynı evraklardan oluşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faiz Oranları başlıklı makalemizde akbank konut kredisi faiz oranları, en uygun konut kredisi ve ev kredisi faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın