Konut Kredisi Faiz Oranları

yorumsuz
300 views

Ev alacaklar ve evini yenileyeceklerin en büyük sorunu haline gelen konut kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişmekle beraber çoğu zaman bankalar arası çok önemli bir fark teşkil etmez.

Konut kredisi faiz oranları mevsimlere göre bile değişiklik gösterebilir. Örneğin yaz aylarının gelmesiyle birlikte evlenecek olan çiftlerin artmasıyla, konut satışlarında artış gözlenir ve bu artış konut kredisi faiz oranlarına yansır. Ancak 2016 Nisan ayından itibaren Hükümetin ve Merkez Bankasının da etkisiyle konut kredisi faiz oranlarının %1 seviyesinin altına düşeceği tahmin ediliyor. Bazı uzmanlara göre faiz oranlarının 0,60 değerine ineceği, bazı uzmanlara göre ise bankaların yıllık mevduat faizlerinin %12 değerinde olması nedeniyle konut kredisi faiz oranlarının değişmeyeceği düşünülmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası‘nın faizleri yarım puan indirmesinden dolayı genel olarak konut satışlarının artacağı, piyasanın tekrar canlanacağı düşünülüyor. Bankaların ticari kredi faizlerinde de 1.71 puanlık indirime gitmesi bu düşünceyi daha da destekliyor. 2016 Mart ayında çeyrek puanla başlayan indirimin nisan ayında da devam etmesi  ve piyasalardaki pozitif gelişimler gelecek aylar içinde umut vaat eder hale geldi. Merkez Bankası’nın bankalara kullandırdığı fonların da gerilemesiyle birlikte bankalar da kredi faizlerini düşürme konusunda cesaretlendi ve konut kredisi faizlerinde yüzde 0.13 oranında indirim yaptılar. Bu indirimlerin 2-3 ay daha devam edeceği bekleniyor.

2016 Nisan verilerine göre;

Halkbank konut kredisi faiz oranları %1.13,

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları %1.14,

Finansbank konut kredisi faiz oranları %1.14,

Vakıfbank konut kredisi faiz oranları %1.15,

ING bank konut kredisi faiz oranları %1.16,

Denizbank konut kredisi faiz oranları %1.19,

Yapı kredi konut kredisi faiz oranları %1.19,

Garanti bankası konut kredisi faiz oranları %1.19,

Akbank konut kredisi faiz oranları %1.25,

HSBC konut kredisi faiz oranları %1.25,

Türkiye İş bankası konut kredisi faiz oranları %1.29 şeklindedir.

Bu süreç içerisinde konut kredisi almak isteyen kişiler ya durumlar netleşinceye kadar beklemelidirler ya da konut kredilerini en uygun bankadan alıp faiz oranlarının düştüğü dönemde bankaların yapılandırma avantajlarından yararlanmalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan En Uygun Konut Kredisi başlıklı makalemizde akbank konut kredisi hesaplama, en iyi konut kredisi ve en uygun konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın