Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir?

yorumsuz
299 views

Eğer yeni bir ev satın almayı planlıyorsanız mevcut kredi finansmanınız büyük olasılıkla değerlendirme için satın alacağınız eve Ekspertiz gönderecektir. Bir banka ev kredisi vermeden önce ipotek koyacağı evin değeri ile ilgili araştırmalar yapar. Kredi tutarı, mülkiyet türü, konumu ve büyüklüklerine göre değişir. Bulunduğu konum, yoğun nüfuslu olup olmadığı, ikamete uygunluğu gibi özellikler evin maliyetini arttıracaktır. Bunun dışında konutun yaşı kat sayısı kullanım durumu sağlamlığı gibi konularda maliyetin düşmesine neden olabilir. Tüm bu değerlendirmeler için banka göndermiş olduğu ekspertizin raporunu bekler ve inceler.

Tüm bu incelemelerden sonra diyelim ki evinizin değerine 200 000 liralık bir maliyet belirlendi. Banka mevcut durumu değerlendirdikten sonra krediniz onaylanırsa toplam tutarın %75 ini yani 150 000’lik tutarı kadar size kredi verecektir. Bankanın vermiş olduğu kredi tutarı evi almak için yeterli değilse mutlaka geri kalan tutarı peşin verecek şekilde birikim yapmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca almak istediğiniz eviniz ile ilgili piyasa araştırması için de ekspertiz tutabilirsiniz. İstenilen ev için fiyatın doğru olup olmadığını uzman görüşü alarak öğrenebilirsiniz. Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir? Bankanın vereceği konut kredinin merkezi bir yerdeki konumu, yeni bina oluşu, dairenin cephesi, asansörü olup olmaması, havuzu, manzarası, spor alanları, sosyal tesisleri ve ulaşım olanaklarının yeterli olması gibi faktörlerin olması demektir. Ekspertiz tüm bunları inceleyip bankaya rapor sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi? başlıklı makalemizde 2016 yılında konut kredisi faizleri düşecek mi?, konut faizleri düşecek mi ve TOKİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın