Konut Kredisi İle Alınan Ev Satılabilir mi?

yorumsuz
185 views

Konut Kredisi İle Alınan Ev Satılabilir mi? Konut kredisi çekilerek alınan evlere, banka tarafından kullanılan kredinin güvence altına alınmasının sağlanması amacıyla, kredi ödemesinin bitimine kadar ipotek konulmaktadır. Konulan ipotek nedeniyle, herhangi bir nedenle evin kredi bitiminden önce satılması gündeme geldiğinde, evin üzerinde bulunan ipotek evin satışını engellemektedir.

Üzerinde İpotek Bulunan Ev Nasıl Satılır?

Kredi ödemesi bitmemiş olduğu için ipotekli evin satışının yapılabilmesinin en kolay yollarından biri, alıcı ve satıcının bu konuda anlaşmış olmalarıdır. Evin ipoteğinin kaldırılması için, evi almak isteyen kişi, kalan kredi borcunu kapatarak, evin ipoteğinin kaldırılmasını sağlayabilir. Evin üzerinden ipoteğin bu yolla kaldırılmasıyla, evin satışının yapılması gerçekleştirilebilir.

Alıcı ve satıcının karşılıklı anlaşarak bu yolu seçmeleri durumunda, anlaşmanın noter huzurunda yapılmış olması, her iki tarafında güvence altında olması anlamında önemi büyüktür. Ayrıca, kredinin erken kapatılması durumunda söz konusu olan erken kapatma cezasını hangi tarafın yatıracağının önceden taraflar arasında kararlaştırılması, olası anlaşmazlıkların önlenmesi için üzerinde durulması gereken bir durumdur. İki tarafın anlaşamaması durumunda ise, evi satan kişinin, ihtiyaç kredisi çekerek, evin kredi borcunu kapatması ve evin üzerinde bulunan ipoteği bu şekilde kaldırması mümkün olabilmektedir.

İpotek Kaldırılmadan Ev Satışı Gerçekleşebilir mi?

İpotekli evin, ipoteğinin kaldırılmadan satılması mümkün değildir. Henüz kredi borcu devam eden bir evin satılabilmesi için, üzerinde olan ipoteğin bir şekilde kaldırılması gerekmektedir. İpotekli evin satışı, tapuya evin ipotekli olduğu şerhi düşüldüğünden, satış işlemi gerçekleştirilemeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Çekerken İstenen Belgeler Neler? başlıklı makalemizde Konut Kredisi Çekerken hangi belgeler gerekli, Konut Kredisi Çekerken hangi belgeler isteniyor ve Konut Kredisi Çekerken lazım olan belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın