Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nedir?

yorumsuz
161 views

Konut Kredisi Yapılandırma

Ülkemiz mevcut ekonomik koşullarında, zamanında en cazip ve en uygun koşullarda kullanılan konut kredileri bile bir süre sonra tüm cazipliğini yitirmekte, tüketici lehine değişen faiz oranları nedeni ile yeni alınacak kredilerde toplam borç, ödenecek faiz miktarı ve buna bağlı olarak ta kredi taksitleri düşmekte, tüm bu değişimlere bağlı olarak ta önceden çekilen kredinin yeniden günün koşullarına göre yapılandırılması gibi bir zorunluluk gündeme gelmektedir. İşte tam da bu noktada adına refinansman kredisi dediğimiz konut kredisi yapılandırma kredileri devreye girmektedir.

Refinansman kredisi, daha önceden kullanılmış ve muntazam olarak ödenmekte olan bir konut kredisinin başka bir konut kredisi kullanılarak kapatılması işlemidir. Bu kredi sayesinde daha önceden yüksek faiz koşullarında alınan kredi kapatılarak daha düşük faizli yeni bir kredi çekilmekte, kredi taksitleri ve toplam geri ödeme miktarı azalmakta ve buna bağlı olarak daha düşük oranlarda faiz ödenmektedir.

Refinansman kredisinin en büyük avantajı, piyasa koşullarına göre düşmekte olan faizlerden yararlanma imkânıdır. Normal şartlar altında devam eden hiçbir krediden faiz indirimi yapılması mümkün değildir.

Refinansman kredisinden yararlanma aşamaları şunlardır.

*Kredi çekmeyi düşündüğünüz banka şubesine refinansman kredisi başvurusunda bulunursunuz.

*Bahse konu başvuru normal konut kredisi değerlendirme süreçlerinden geçirilerek değerlendirilir.

*Başvuru sonucunda krediniz onayladığı takdirde tarafınızdan gerekli evraklar ve sözleşme iyice okunmak kaydıyla imzalanır.

*Bir sonraki aşamada yeni krediyi aldığınız banka şubeniz, eski kredinize ait olan kredi bakiyesini kapatır, eski krediye ait olan ipotekleri kaldırır.

*Eski ipoteğin kaldırılmasına müteakiben yeni krediye ait ipotekler konularak kredi işlemi tamamlanmış olur.

Refinansman kredisi ile faiz oranının değiştirilmesi ile birlikte kredi vadesinin de değiştirilmesi söz konusu olabildiği gibi bir den fazla olan konut kredilerinin birleştirilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın