Konut Kredisini Başka Bankaya Taşıma

yorumsuz
294 views

Bankalar, insan hayatında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde pek çok insan, ihtiyaç duyduğu bazı ürünleri satın almak için banka kredilerine başvurmaktadır. Özellikle araç ve konut kredileri bu alanda zirvede yer almaktadırlar. Eski dönemlere göre düşük seyreden kredi faiz oranları da kredilere olan talebin artmasına sebep olmaktadır. Bu sayede kirada oturan ve kendi evinin hayalini kuran pek çok insan ev sahibi olabilmiştir.

Konut kredisi başka bankaya taşınabilir mi?

Konut kredileri, en düşük faiz oranı uygulanan kredi türüdür. Kullanılan kredi tutarının yüksek olması da buna bir etkendir. Ancak yine de konut kredisi kullanan insanlar, diğer bankalardaki faiz oranları düştüğü zaman banka değişikliği yaparak bu düşüşten yararlanmak istemektedirler. Düşüş miktarı çok fazla olmasa da çekilen kredi tutarının yüksek olması, elde edilecek faiz karının da yüksek olmasına neden olmaktadır.

Konut kredisi taşıma işlemi nasıl yapılır?

Bir bankadan kredi çektikten sonra krediyi diğer bankaya taşımak isteyen kişilerin öncelikle ilk defa kredi çekiyormuş gibi aynı evraklarla yeni bankaya başvurmaları gerekmektedir. Gidilen banka, kendi sistemine göre değerlendirme yapar ve krediyi onaylar. Banka, müşteriden eski kredisi için kredi kapama yazısı talep eder. Bu yazıda eski krediyi veren bankanın alacağı tutarın ne olduğu belgelenmiş olur. Onay aşamasında bir problem yoksa ilk defa kredi çekiliyormuş gibi, ekspertiz süreci de dahil olmak, tüm işlemler tekrarlanır. Tek fark, tapudaki işlemlerde satış yoktur ve sadece ipotek tesisi yapılır. Kredi tutarı da konut satıcısı yerine eski krediyi kullandıran bankaya transfer edilir.

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank 180 Ay Konut Kredisi başlıklı makalemizde QNB Finansbank 180 Ay Konut Kredisi şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın