Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır? 50 Bin TL

yorumsuz
268 views

Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır? 50 Bin TL KOSGEB bir devlet kurumu olup aklında iş fikri olanların faaliyette bulunabilmeleri adına girişimcilik ruhu olan kişilere hibe ve kredi imkanları sağlamaktadır. Hibe ilk aşamada verilen ve girişimcinin aldığı bu parayı tekrar devlete ödemesi şartı olmayan fon anlamına gelmektedir. Kredi ise belli bir zamandan sonra yine KOSGEB aracılığı hibe alan işletme sahibinin gerekli görmesi halinde sağlanmaktadır. Hibe 50 bin TL kredi ise 100 bin TL olmaktadır. KOSGEB şu ya da bu iş için hibe kredi verilir gibi şartlar yürütmemektedir. Kredi ve hibe alacak kişilerin işe yarar bir iş fikrinin olması önemlidir.

İş planları KOSGEB birimi tarafından ön incelemeye alınmaktadır. Fakat asıl kararı verecek olan kuruldur. Kuruldan iş planına onay verilmesi halinde girişimci hem hibe hem de kredi alabilmektedir. Fakat ikisini bir arada ne yazık ki alamamaktadır. Hibe girişimcinin iş planının onaylanması ardından verilmektedir. İşletme sahibi gerekli görürse kredi başvurusunda da bulunabilir. Kredi alındıktan 3 yıl sonra geri ödeme gerektirmektedir. Üstelik 3 ay aralıklarla ve uygun ödeme tutarı ile yanı sıra hiçbir faiz uygulaması olmadan bu imkan tanınmaktadır.

KOSGEB Hibe Kredisi Alma Şatları Nelerdir?

Bir iş fikrine sahip olmak, 18 yaşından küçük olmamak, herhangi sigortalı bir işte çalışıyor bulunmamak aranan şartları oluşturmaktadır. Özellikle eklenmelidir ki kişilerin engelli olmaları hibe ve kredi almaya hiçbir engel oluşturmamaktadır. Engel oranına göre hibe ve krediden alınacak miktar da artma görülmektedir.

KOSGEB Hibe Kredisi Almak İçin Uyulması Gereken Yollar Nelerdir?

KOSGEB İl Müdürlüğüne giderek girişimcilik kursuna kayıt yaptırılmalıdır. Kursa tam katılım sağlanmalıdır. Kurs sonunda kursiyerler girişimcilik sertifikası almaktadır. Kurs bittikten sonra iş planı ile tekrar KOSGEB birimine başvuruda bulunulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Katılım Bankası Ne Demek? başlıklı makalemizde Katılım Bankası Nedemek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın