Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

yorumsuz
1.070 views

Bankaların vermiş oldukları krediler günlük yaşantımızda ihtiyacımız olan giderlerimizi karşılamamızda yardımcı olmaktadır. Bankalara kredi başvurusunda bulunduktan sonra olumlu ya da olumsuz olarak cevaplar alınmaktadır.

Bankalardan istemiş olduğunuz miktardaki kredilerde, öncelikli olarak müşterinin sicili incelenmektedir. Müşterinin ticari siciline göre belirlenmiş olan kredi notunuzun istemiş olduğunuz kredilerinize uygun olmaması durumunda kredi başvurunuz reddedilebilir. Başvuruda bulunduğunuz kredilerin reddedilme seçenekleri çoktur. Bunların arasında gelirinizin yeterli olmadığı, kredi notunuzun düşük olması, çalışmış olduğunuz iş yerinde 6 aydan az çalışıyor olmanızdır. Bankaların kredi başvurularınızı değerlendirirken müşterilerinin belli kriterlere uyum sağlamasını öngörmektedirler. Bu kriterlere uymamanız durumunda kredi başvurularınız olumsuz olarak neticelenmektedir.

Kredi başvurularınızın olumsuz olarak sonuçlanması, önceki dönemlerden kaynaklanan ödeme düzensizliği de olabilir. Daha önceki kredi ve kredi kartlarınızı düzenli bir şekilde ödememiş iseniz kredi notunuzda etkilenmektedir. Negatif olarak düşüşe geçen kredi notunuz ile birlikte banka nezdinde de düzensiz ödeme yapan bir müşteri konumuna gelmektesiniz. Böylelikle kredi başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanmaktadır.

İhtiyacınız olan miktarlarda kredi başvurusu yapabilirsiniz. Banka sizlerin geçmişinizi değerlendirdikten sonra sistemin belirlemiş olduğu limitlerde kredi imkânı sunabilir. Sunulmuş olan kredi miktarı sizler için yeterli olmadığı zamanlar da istediğiniz miktardaki kredinize olumsuz cevap alabilirsiniz. Başvurduğunuz kredinin reddedilmesi durumunda başka bir bankaya kredi başvurusunda bulunmamalısınız. Başka bir bankaya yeniden başvuru yapmanızda olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Sürekli olarak kredi ve kredi kartı başvuruları yapmanız durumunda bankalardaki sicilinizde olumsuz olarak etkilenecektir. Bankaların kurmuş olduğu havuz sisteminde sizlerin bankalar arasında nasıl çalıştığınız görülmektedir. Bu nedenle sürekli olarak kredi başvurusunda bulunmamalısınız. Bunların yanı sıra başvurunuzda olumsuz sonuçlanan kredileriniz de, müşteri temsilciniz ile görüşerek olumsuz sonuçlanan başvurunun da iptal edilmesini talep etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Arıcılık Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın