Kredi Borcu Geç Ödenirse Ne Olur?

yorumsuz
266 views

Kredi Borcu Geç Ödenirse Ne Olur? Bankacılık sisteminde kredi kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. İnsanlar özel ihtiyaçları için, ev veya araç almak için, iş kurmak için gibi çok farklı nedenlerle kredi kullanma yoluna başvurmaktadırlar. Kredi kullanmaya karar verildiğinde banka şubesine giderek başvuruda bulunulur ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uygun görülürse kredi kullanımı onaylanır.

Kredi kullanırken banka tarafından ödeme planı çıkarılır ve bu plan dâhilinde ödemeler gerçekleştirilir. Ödeme planında yapılan yanlışlıklar, bütçe ile ilgili yaşanan sıkıntılar, hesap hataları gibi sebeplerden dolayı ödemelerde aksamalar yaşanabilmektedir. Kredi ödemelerinizde aksamalar yaşanmaya başladığı zaman banka tarafından bazı yaptırımlar uygulanmaktadır.

Kredi Gecikirse Nasıl Bir Yol İzlenir?

Kredi ödemenizde oluşan bir gecikmede banka hemen sizinle iletişime geçer, ödemenin bir kısmını yapmış olsanız dahi gecikme sayılacağından size bildiri yapılır. Bu gecikme Kredi Kayıt Bürosuna gönderilir ve geciken ödemeden tüm finansal kurumlar haberdar olur. İlk taksit ödenmedi ise evinize ihbarname gönderilir ve ödeme süresi verilir bu süre genellikle 30 gündür. Süre dâhilinde yine ödeme yapılmazsa yasal süreç işlemeye başlar. Yasal sürecin başlaması devreye avukatların girmesi demektir, artık banka ile değil avukatlar ile muhatap olursunuz. Kredi borcunuzu ödemezseniz ve haciz yolu ile de tahsil edilemezse bankaya olan borcunuz BDDK tarafından lisanslı varlık şirketlerine devredilir. Bu süreçten sonra alacaklı varlık şirketi olur ve borcunuz artık varlık şirketi tarafından takip edilir.

Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı Alabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir başlıklı makalemizde Evde Bakım maaşı nedir ve Evde Bakım Parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın