Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

yorumsuz
485 views
Olur olmaz her şey için kredi çekilen bir dönemde en çok sorulması gereken sorulardan birisi kredi borcu ödenmezse ne olur olduğunu herkesin bilmesi gerekir. İnsanların bilinçsizce bankalara giderek gereksiz yere kredi çektikleri malumdur. Sonra kredilerin geri ödeme zamanı gelince de sızlanmaya gerek yoktur.  Her şey için kredi çekip bir sürü borca giren insanlar aldıkları borçları geri ödeyemediği zaman da başlarına  olumsuz durumlar gelebilir. Çekilen kredi geri ödenmezse ne olur diye merak ediyorsanız, sizlere çok iyi şeyler söyleyemeyiz.
Eğer borcunuzun ödemeniz gereken zaman diliminde ödemezseniz sizin için idari takip başlatılacaktır. Borcunuzu ödeyemezseniz Merkez Bankası sizi kara listeye alacak ve en sonunda da icra takibine varabilecek sonuçlar karşınıza gelecektir. Kredi borcunuzu ödememenizden kaynaklı adınıza başlatılan yasal takipiçin öncelikle size borcunuzu ödemek için 90 gün süre verilir. Bu süre içinde borcunuzu ödeyebilirsiniz yalnızca gecikme faizini fazladan ödemek zorundasınız. Ancak 90 gün içerisinde borcunuzu ve yasal faizi ne ödeyemediğiniz taktirde adınıza idari takip başlatılır. Bu süreler size mail yoluyla yada telefonla arayarak size bildirilir. Size gönderilen maillere ya da telefonlara cevap vermezseniz süre bitimi sonunda 7 günlük ek süre verilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapse Girer miyim

Eğer ekstreyi de olumsuz olarak yanıtlarsanız Merkez Bankası’nın kara sitesine girmeniz kesinleşir ve artık 5 yıl hiçbir bankadan kredi çekme hakkınız kalmaz. Daha sonra mahkeme kararı alınarak bankalardaki bütün hesaplarına hesaplar bloke edilir. Sabit maaşlı bir müşteri iseniz maaşınızın belli miktarına el konur ve icra takibi başlatılır. Aynı şekilde çalışmayan birisi iseniz üzerinize kayıtlı mal varlıklarına icra takibi yapılır.Bütün bunları hesaba katarak kredi borcu ödenmezse ne olur diye düşünüp kesinlikle borcunuzu kapatmayı aklınıza koyun.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Erteleme başlıklı makalemizde kredi borç erteleme nasıl yapılır, kredi borcu erteleme ve kredi borcu erteleme dilekçesi örneği hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın