Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi?

yorumsuz
3.427 views

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi? Bankalar kimi durumlarda kredi başvuruları esnasında kişilerden kefil talep edebilmektedir. Özellikle kredi notu düşük olan ve borcu geri ödeme konusunda riskli olarak görülen kişilerden kefil istenebilmektedir. Bu noktada devreye ”kefil” adı verilen reel bir kişilik girer ve bu kişi kredi çeken kişinin borcunu güvence altına alır. Her birey, bankaya kefil olarak gösterilememektedir. Bankaların kefil olacak kişilerde aradığı belli başlı özellikler vardır.

Kredi Borcu Olmaması ve Kredi Notunun Yüksek Olması Şartı

Kefiller, bankaların borcun geri ödenme konusunda kendini garanti alma çabası sonucu ortaya çıkar. Yani kefil olacak bir kişinin, geri ödeme konusunda riskli görülmeyen bir kişi olması lazımdır. Bu noktada kredi borcu olan kişiler, kredi notu düşük olan kişiler, yasal takip sistemine düşenler, kırmızı kalem yiyenler ve kara listede yer alan kişiler hiçbir şekilde kefil olarak gösterilemezler.

Bankaların bu konuda belirlediği çizgi oldukça nettir. Özellikle bankalar kefil olarak gösterilecek olan kişilerin kredi notunun belirli bir seviyenin üzerinde olmasını ve hatta en yüksek seviyelerde olmasını istemektedir. Baktığımız zaman kefili başvurular genellikle, kredi notu düşüp olan kişiler için sunulan bir yöntemdir. Yani krediyi çeken kişi zaten geri ödeme konusunda riskli konumdadır. Bu yüzden banka, kefil olarak gösterilen kişiden geri ödeme konusunda emin olmak isteyecektir.

Gelir Durumu 

Kredi notunun yüksek olması, kefil olarak gösterilebilmek için yeterli değildir. Bunun yanında bankalar kefil olarak gösterilen kişinin gelir belgesini talep etmektedir. Gelir seviyesi yeterli görülmeyen kişiler de hiçbir şekilde kefil olarak bankaya gösterilemez. Gelir durumunun yeterlilik durumu, çekilen kredinin türüne göre değişkenlik gösterecektir. Ancak genel olarak kefil olan kişilerin düzenli ve belirli bir seviyenin üzerinde maaşının olması beklenir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Erteleme Yapılandırma 2017 başlıklı makalemizde Kredi Borcu Yapılandırma 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın