Kredi Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır

yorumsuz
230 views
Günlük hayatta ihtiyacımız olan şeyleri satın almak için bankalardan kredi çekeriz. Çektiğimiz krediler o dönemin kredi faiz oranları ile hesaplanarak borcumuz belirlenmiş. Bizler de her ay düzenli olarak borcumuzu Kredi çektiğimiz bankaya ödemeye devam ederiz. Ancak kredi faizleri de sabit olmadığı için ülkenin ekonomik yapısı dünya genelindeki dalgalanmalardan olumlu ya da olumsuz yönde etkilenmektedir.
Kredi borcu yapılandırması ne demektir? Kredi faizlerinin yukarıya tırmanması Kredi çekenler için avantaj olarak düşünülmelidir. Çünkü faizler yukarıya çıktığı zaman eğer sabit gelirli birisiyseniz maaşını enflasyon oranı kadar düzenli olarak artıyorsa geliriniz artıyor demektir. Ancak sabit faizli olarak çektiğiniz krediler geri ödenirken bu durum sizi etkilemez. Çünkü siz geri ödemelerinizi düzenli olarak aynı fiyat üzerinden yaparsınız. Tersi bir durum söz konusu olduğu zaman kredi borcu yapılandırması gerekebilir. Yani kredi faizleri aşağılara doğru gelince sizin daha önce çektiğiniz kredi faiz oranından çok aşağılara inerse bu durumda sizler Kredi borcunuzu yapılandırma hakkını kullanabilirsiniz. Kendi bankanıza müracaat ederek faizlerin düştüğünü bu durumdan faydalanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Bankanız genelde olumsuz yanıt verecektir. Ancak başka bir bankaya giderek çektiğiniz krediyi yapılandırmak istediğinizi söylediğinizde size güncel faizler üzerinden kredi borcunuzu yapılandırma fırsatı vereceklerdir. Böylece ödediğiniz taksit daha da ucuza gelecektir.
Bankalar kredi yapılandırma konusunda kredi trasferine olumsuz yanıt veremezler. Bankalar Birliği kararınca yasal hakkınız olan kredi trasferi yaparak yapılandırmadan faydalanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Eft Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım başlıklı makalemizde Eft Hesaba Geçmedi, Eft Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım ve Eft Hesaba Ne Zaman Geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın