Kredi Borcumu Ödeyemedim, Hapse Girer Miyim?

yorumsuz
263 views

İhtiyacım var mı yok mu demeden, bankaların sormadan, istemeden dağıttığı kredi kartlarını kabul edenler şimdilerde borçlarını ödeyemeyince kara kara düşünmeye başladılar. Kredi borcumu ödeyemedim, hapse girer miyim, diye düşünüp canımı sıkanlara biraz bilgi vermek amacıyla bu yazımızı hazırladık.

Yasa gereği Kredi borcunu ödemeyenler belli yaptırımlara tabii tutulur. Öncelikle size kredi veren banka sizin gelir durumunuza göre kredi verdiği için mutlaka size kredi vermeden önce sizden gelir belgesi talep etmişlerdir. Bu da ya bir maaş bordrosu ya da emekliyseniz bankadan cari hesap durumunuzu gösteren hesap cüzdanı olur ya da herhangi bir taşınmazın uzun ipotek edilmesi karşılığında Kredi vermişlerdir. Siz borcumuzu ödemediğimiz zaman maaşlı müşteri iseniz otomatikman hesabınızda belli miktarını mahkeme kararıyla Kredi çektiğiniz banka hesabına aktarılır. Emekliyseniz de aynı şekilde maaşınızdan otomatikman kesilerek Kredi borcunu tahsil edilir, ancak eğer herhangi bir mal varlığı karşılığında ipotek yaparak Kredi çektiyseniz işte o zaman sizin için çok iyi şeyler söyleyemeyiz. Borcumu ödeyemedim hapse girer miyim diye korkmanıza gerek yok.

Borcunu ödemeyenler doğrudan hapse girmiyor. Banka öncelikle sizi kara listeye alıyor daha sonra ihtiyacınız olduğu zaman hiçbir bankadan kredi çekme hakkınız kalmıyor, sonrasında sizin için yasal takip başlatılıp gerekli işlemlerden sonra sizin borcunu tahsil etmenin istenir. Zamanında borcunuzu yasal faiziyle birlikte ödeyemezseniz o zaman icra takibi yapılır, mal varlıklarınız haciz ile satılır. Kredi borcumu ödeyemedim, hapse girer miyim, dememek için haciz işlemine kalmadan anlaşma yaparsanız o zaman hiçbir sıkıntı olmaz. En doğrusu zamanında Kredi borcunuzu ödeyerek karabasanlar görmemektir.

Bir önceki yazımız olan Devlet Memurları Ne Kadar Kredi Çekebilir? başlıklı makalemizde Devlet Memurları Ne Kadar Kredi Çekebilir? ve maksimum çekeceğiniz kredi miktarı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016