Kredi Borcunu Ödemeyen Hapise Girer mi?

yorumsuz
288 views

 Bankalar ile kişiler arasında yaşanan problemlerin temel sebebi, kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin vadelerinin ödenmemesinden kaynaklanmaktadır. Bankalar özellikle çekilen krediler konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Bu süreçte vadelerin geciktiği her gün için bankalar çeşitli yaptırımlar uygular. Bu süreçte kişilerin merak ettiği noktalardan birisi, hapis cezası uygulanıp uygulanamayacağı konusudur.

Anayasada Banka Kredileri İle İlgili Maddeler Kredi Borcunu Ödemeyen Hapise Girer mi?

Tüketici kanunlarında bankalardan çekilen kredilerle ilgili gerekli maddeler yer almaktadır. Kanunlarda yer alan maddeye göre, hiçbir birey ödemediği kredi yüzünden hapis cezasına çarptırılamaz. Anayasanın 38. maddesinde bu durum net bir şekilde dile getirilmiştir. Yani kesin bir dille söylenebilir ki, hiç kimse ödemediği borç için hapis yatmaz. Bu süreçte bankanın uyguladığı yaptırımlar tamamen borcu geri alabilmek adına olacaktır.

Geciktirilen borç nedeniyle bankalar öncelikle kişilerin kredi puanını düşürür. Elbette bu esnada borcunuza faiz binmeye devam eder. Bankaya 90 gün boyunca hiçbir şekilde ödeme yapılmaması durumunda ise devreye yasal takip sistemi girer. Yasal takip sisteminde ise bankalar avukatlar aracılığı ile haciz yöntemini uygular. Yani genel olarak söylenebilir ki, bankanın uyguladığı en ağır yaptırım haciz uygulaması olacaktır.

İstisnai Durumlar

Bazı istisnai durumlar, kredi borçlarınız yüzünden hapis yatmanıza neden olabilir. Bankaya olan borcunuzu ödeyeceğinizi taahhüt ettiğiniz bir belge varsa ve bu belgeyi gerekli olan süre içerisinde ödemezseniz, bu durumda hapis cezasına çarptırılabilirsiniz. Bu belge üzerinde icra müdürünün de imzasının olması, sizi oldukça zor bir durum içerisinde bırakabilir. Bu nedenle yasal takip sisteminde olan kişilerin, maddi durumları yetersiz ise avukatlar aracılığı ile sunulan ödeme planını hiçbir şekilde imzalamamaları gerekmektedir. Çünkü bu belgeyi imzalamak sizi bazı yükümlülüklerin altına sokar ve hapis yatmanıza neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borçlarını Nasıl Ödeyebilirim başlıklı makalemizde kredi borçlarımı ödeyemiyorum ve kredi borçlarını kapatmanın yolu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın