Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mudur?

yorumsuz
542 views

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mudur? Tüketicilerin bankalara yapmış oldukları kredi başvurularında talep ettikleri kredilerin yanında birçok masraf kesilmektedir. Bunların başında dosya masrafı, kredi tahsis ücreti ve hayat sigortası bedelidir. Bu kesintilerin hepsi tüketicilerin istekleri dışında gerçekleşen kesintilerdir. Hatta müşteriler hayat sigortasını istemediklerini beyan ettiklerinde bankalar hayat sigortası yapılmazsa kredi verilemeyeceğini daha söylemektedir. Peki, tüketicilere kredi kullanırken hayat sigortası yapılması zorunlu mudur?

Hayat Sigortası Kredi Kullanmak İçin Zorunlu mudur?

Bankalar tüketicilerin kredi talepleri neticesinde verecekleri kredilerin türü ne olursa olsun tüketicilerden alanlarına göre belli bir hayat sigortası poliçesi yaptırmalarının zorunlu olduğunu beyan etmektedirler. Bankaların bu yaklaşımındaki ana amaç vermiş oldukları kredileri geri ödemesi konusunda kendilerini garanti altına almak istemeleridir. Örnek verilecek olursa konut kredisi kullanmak isteyen bir tüketiciden banka Dask ya da Hayat Sigortası yaptırmasını istemektedir. Bankalar kredi verdikleri tüketicilere hayat sigortası yaptırmasındaki ana amaç eğer ki kredi kullanan tüketici kredi vadesi süresince hayatını kaybederse bankanın tahsilatını sigorta şirketinden yapmak istemesidir.

Bankaların Sigorta Yapma Yetkisi Var mıdır?

Tüketiciler tarafından yanlış bilinen bir durum ise bankaların sigorta yaptıkları yanılgısıdır. Bankaların sigorta yapma yetkileri yoktur. Bankalar tüketicilerin kredi başvurusu esnasında hayat sigortası için sadece taleplerini almaktadırlar. Bu talepler daha sonra bankalar tarafından sigorta şirketlerine gönderilerek sigorta işlemlerinin başlatılmasını talep etmektedirler. Kısacası bu durumda bankalar müşteri ile sigorta firmaları arasında aracı konumunda olmaktadırlar. Bu itibarla tüketicilerin bankaların öne sürdükleri sigorta işlemlerini kabul etme zorunlulukları yoktur. Kısacası bir müşteri kredi kullanırken hayat sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu durum günümüzde kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmanın zorunluğu olduğu algısını doğurmuştur. Kısacası kredi kullanmak şartlar yerindeyse bir müşterinin hakkıdır.

Bir önceki yazımız olan Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır? 50 Bin TL başlıklı makalemizde 50bin devlet kredisi alma, kosgeb 50 bin şartları neler ve kosgeb hibe kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın