Kredi Çekip İş Kurmak

yorumsuz
140 views

Hâlihazırda yaşanan ekonomik sorunlar ve bunlara bağlı olarak gelişen istihdam sorunları ciddi anlamda işsizliğe neden olmakta, birey tüm donanımı ve bilgi birikimine rağmen iş bulamamakta yâda hak ettiği bir işe yerleşememekte, yerleşse bile emeğinin karşılığını alamamaktadır. Hal böyle olunca birey kendi işini kurup kendi işinin patronu olma yoluna gitmekte ancak bu seferde kurulması düşünülen muhtemel iş fikirleri için çeşitli şekillerde sermaye bulma sıkıntısına düşmektedir.

Ülkemizde yaşanan para arzı sorunları nedeni ile ufak tefek şeyler için bile nakit sıkıntısı yaşanıyorken iş kurma gibi ciddi para gerektiren fikirlerde sermaye temini oldukça güç olarak gözükmektedir.

Bu tip durumlarda gerekli sermayenin temini en kolay olarak çeşitli şekillerde karşılanabilen kredilerle karşılanabilmektedir. İş kredileri ülkemizde genel olarak bankalar tarafından, bazı durumlarda ise devlet tarafından kurulmuş çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanmaktadır.

Kredi çekip iş kurmak amacıyla bankalar tarafından karşılanan krediler, yapılan işin niteliği ve ölçeği göz önüne alınarak genelde tüm müşterileri kapsamakta olup kredi talep edilen müşterinin kredi notu, mal varlığı ve yapılacak işin iyi derecede projelendirilmesi önem arz etmektedir.

Devlet tarafından finansa edilen iş yeri açma kredileri ise konu ile ilgili kurulmuş olan kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanmakta olup en yaygın olanı KOSGEP kredileridir. KOSGEP, kredi talebinde bulunan bireyin mevzuatta öngörülen şartları uygun olmak kaydı ile kuruluş aşamasında 30 bin lira karşılıksız hibe ve sonrasında iş yerini geliştirmek amacıyla 100 liraya kadarda faizsiz kredi imkanı sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Öğretmenlere En Uygun Krediyi Hangi Banka Veriyor başlıklı makalemizde Öğretmen Kredisi, Öğretmenlere Uygun Kredi ve Öğretmenlere Uygun Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın