Kredi Gecikmem Var Kredi Alabilir Miyim?

yorumsuz
656 views

Kredi Gecikmem Var Kredi Alabilir Miyim? Banka kredisi alabilmenin en önemli şartlarından biri de kredi notunuzdur. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise banka kredilerinden yararlanmanız da o derece kolaydır. Bankalar borcuna sadık ve istikrarlı müşteriler ile çalışmak istemektedir. Bu nedenle kredi notu yüksek, borcunu günü gününe ödeyen kişiler bankaların öncelik tanıdığı müşterilerdir.

Banka kredi borçlarınızda herhangi bir gecikmeniz söz konusu ile öncelikle bu gecikmenin ne kadar süre ile yapıldığı önem taşımaktadır. İlk defa banka kredisi borcunuzu geciktiriyorsanız eğer bankalar sizlere sms ya da müşteri hizmetleri numarası ile ulaşacaktır. Bunun yanı sıra eğer eksik ödemeniz var ise yine bankaların müşteri temsilcileri eksik ödemeleriniz ile ilgili sizleri bilgilendirecektir.

Kredi Gecikmesi Nedir?

Bankalar müşterilerine kredi imkânı tanıdıklarında müşterilerine kredi borçlarının hangi gün ödeneceği ile ilgili bir takım bilgiler vermektedir. Buna göre kişiler kredilerini çektikleri aydan sonra belirttikleri günlerde kredi borçlarını ödemeye başlayacaklardır. Bu ödemelerin belirtilen günlerde yapılmaması durumunda kredi gecikmeleri meydana gelmektedir. Bankalar ilk defa yapılan gecikmelerde müşterilerine bir hatırlatmada bulunmaktadır. Fakat gecikmenin devamında herhangi bir ödeme gerçekleşmiyorsa kişiler hakkında yasal işlemler başlatılabilmektedir.

Kredi Gecikmesi En Az Ne Kadar Olabilir?

Kişiler belirttikleri günlerde kredi borçlarını ödemediklerinde kredi gecikmesi yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda bankalar ilk olarak müşterilerine sms yolu ile ya da müşteri hizmetleri ile ulaşmaya çalışmaktadır. Eğer kredi borçları iki ay gecikmiş ise kişilere yazılı ihbarname gitmektedir. Bu gibi durumlarda hukuksal süreç de başlamış olmaktadır. Hukuksal sürecin başlamasının ardından bankalar bir ay daha beklemektedir. Bu süreç içerisinde banka kredi taksitlerinde herhangi bir ödeme gerçekleşmezse bankalar yasal işlem başlatmaktadır. Eğer kişiler hakkında yasal işlem başlatılmışsa ve kişiler kırmızı kalem yemişse diğer bankalardan da kredi kullanma imkânına sahip olamamaktadır.

Bir önceki yazımız olan İnternet Üzerinden Kredi Alınır mı? başlıklı makalemizde İnternet Üzerinden Kredi başvurusu, internetten kredi veren bankalar ve internetten kredi verenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın