Kredi Kara Listesi Ne Demektir?

yorumsuz
158 views
Herkesin anlayabileceği bir anlatımla ifade etmek gerekirse, bankalardan çekilen kredilerin belli süreler içinde geri ödenmemesinden dolayı olumsuzluklar yaşanması sebebiyle, verilen kredinin yasal yoldan geri alınması olarak izah edebiliriz. Bunun sonucunda da bankalar tarafından görülebilen kredi kara listesikaydına girer. Merkez Bankası tarafından takip edilen kredi kara listesi kaydına girmek istemeyenlerin bankalarla olan ticari ilişkilerini düzenli tutması, borçlarını zamanında ödemesi gerekir. Bu listeye giren bir tüketici, listeden kurtulmak için öncelikle çektiği bütün borçları ödemesi gerekir. Sonra belli bir süre bekledikten sonra kredi kara listesinden kontrol ederek çıktıysa ihtiyacı olduğu zaman kredi çekmek için yeniden bankalara başvurabilir. Tüketicilerin bilmesi gereken en önemli konu sadece borçlu olduğumuz bankaya kredi çekmek için müracaat etme ve diğer bütün bankalara müracaat ettiğiniz zaman kesinlikle size kredi verilmeyecektir. Bu sebeple kredi kara listesine düşmemek için zamanında önlem alarak bankalardan aldığınız her türlü krediyi zamanında ve eksiksiz ödemeniz gerekir. Herhangi bir sorun yaşayıp ödeyemediğiniz takdirde kara listeden çıkmak için kredi notunuzu yükseltilmesi için bazı hamleler atmanız şarttır.
Kredi kara listeye giren insanlar 5 sene boyunca bu listeden çıkamıyor. Bu sebeple kara listeden çıkmak için değil de daha çok kara listeye dahil olmamak için, zamanında önlem almak gerekiyor. Bu amaçlara asla ve asla bankaların önemini ve etkinliğini unutmadan borcunuzu düzenli olarak zamanında ödemeniz gerekiyor. Kredi Kara listesine giren insanlar da bazı bankalar tarafından kredi alabilmektedir, ancak sizden yine de belli teminatlar isteneceğini bilmeniz gerekir

Bir önceki yazımız olan Yabancı Ülkeden Türkiye’ye Para Gönderme başlıklı makalemizde Yabancı Ülkeden Türkiye'ye Para Gönder, Yabancı Ülkeden Türkiye'ye Para Gönderme ve Yabancı Ülkeden Türkiye'ye Para Göndermek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın