Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır Faizi Nedir?

yorumsuz
284 views

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır Faizi Nedir?, Geçim şartlarının zorlaştığı ve borçlanma oranının yüksek olduğu ülkemizde binlerce kişi kredi kartlarının sadece asgari ödemesini yapabilmektedir. Son gelen güncellemeler ile birlikte bildiğiniz gibi kredi kartlarında üst üste 3 dönem asgari ödeme yapmanız durumunda kartınız nakit çekmeye kapatılmaktadır. Sadece asgari ödeme yaparak alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz. Peki Kredi Kartı Asgari Ödeme tutarı neye göre belirlenmektedir göz atalım.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik kapsamında belirlenmiş olan kredi kartlarının asgari ödeme tutarları 2016 yılı itibari ile aşağıda ki şekildedir. Sizlerde yaptığınız harcamalar sonucunda ne kadar ödeme geleceğiniz kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

  • Kredi Kartı Limiti 0 TL – 15.000 TL  arasında olan kişiler  Yüzde 30
  • Kredi Kartı Limiti 15.001 TL – 20.000 TL arasında olan kişiler  Yüzde 35
  • Kredi Kartı Limiti  20.001 TL ve üzerinde olan kişiler  Yüzde 40 oranında asgari ödeme yapmalıdır.
  • Yeni Alınan Kartlarında ise bankalar müşterilerine ilk yıl Yüzde 40 diğer yıllarda Yüzde 30 asgari ödeme almaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faizi
Kredi kartı ödemelerinizde asgari ödeme yapmanız durumunda geriye kalan borç bir sonraki Ekstrenize yansıyacaktır. Bu geriye kalan tutarda bir sonraki döneme aylık %2,02 akdi faiz uygulanarak devir olmaktadır. Bu akdi oran her yıl değişmekte ve piyasada uygulanan en yüksek faiz olarak bilinmektedir. Bu akdi faiz oranının belirlenmesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yetkilidir. Ve bu faiz oranını 3 aylık dilimlerde yayınlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur? başlıklı makalemizde krediyle çekilen ev kiraya verilir mi ve Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın