Kredi Kartı Asgarisi Ödenmezse Ne Olur?

yorumsuz
576 views

Kredi Kartı Asgarisi Ödenmezse Ne Olur? Kredi kartı günümüzde bireylerin yaşamlarını büyük ölçüde kolaylaştıran araçlardan birisi olduğu için milyonlarca kişi günlük hayatlarında kredi kartlarından faydalanmaktadır. Kredi kartı kullanımı oldukça avantajlı bir durum olsa da ödeme zamanı geldiğinde birçok kişi farklı sıkıntılara düşmektedir. Bu konuda bireyler kredi kartı borçlarının tamamını ödeyemediği için borçlarının asgarisini ödemek durumunda kalırlar. Peki, kredi kartı asgarisi ödenmezse ne olur?

Kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmemesi durumunda ne olacağı da banka müşterilerinin merak ettiği konulardan birisidir. Ancak bu konuda bilinmesi gereken önemli püf noktaları bulunmaktadır. Normal şartlarda kredi kartı borcunun asgari tutarının ilk ekstre döneminde ödenmemesi durumunda yasal olarak herhangi bir işlem yapılmaz. Ancak yasal süreç başlamasa bile asgari tutarın ödenmemesi kişilerin kredi notlarının düşmesine neden olur ki bu durum banka müşterilerinin uzun yıllar boyunca bankalardan kredi ve kredi kartı alamamalarını sağlar.

Kredi kartı borcunun asgarisinin ikinci kez ödenmemesi durumunda da herhangi bir yasal işlem yapılmaz. Ancak asgari tutarın üçüncü kez ödenmemesi durumunda bankalar yasal takip sürecini başlatmış olurlar. Son ödeme tarihinin arkasından son olarak verilen 7 gün ile birlikte, yani toplamda 97 gün sonunda banka, müşterilerinden alacaklarını icra yöntemi ile alma yoluna gider. Bu yüzden kredi kartı kullanıcılarının kredi kartı borçlarının tamamını ya da en azından asgari tutarını zamanında ödemeleri gerekir.

Bir önceki yazımız olan MTV Ödemelerini Kredi Kartına Taksit Yapma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016