Kredi Kartı Nasıl Çıkartılır?

yorumsuz
193 views

Kredi Kartı Nasıl Çıkartılır? Gelin bugün kredi kartı nasıl çıkartılır sorusuna cevap verelim. Günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında yerini en üst sıraya yerleştiren kredi kartları hemen herkes tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Fazla nakit para taşımaktan hoşlanmayan, alacağı ürün için yeterli miktarda nakit parası olmayan yada ürünü taksitli ödemek isteyen herkes kredi kartlarını kullanıyor.

Hayatımızın hemen her alanında bize sayısızca avantaj sağlayan kartların faydası olduğu kadar zararı da vardır. Bir kredi kartı kullanıcısı ayağını yorganına göre uzatmaz ise sonuçları çok kötü olabilir. Kişinin aldığı maaşa göre uygun limit ve akıllı bir kullanıcı ile kredi kartları kullanıcısına oldukça yararlar sağlamaktadır. Borçların eksiksiz ve zamanında yatırılması durumunda hiç bir sıkıntı çıkarmadan herkes kredi kartı kullanabilir. Ülkemizde de kredi kartı kullanım oranı yüksektir.  Kullanım oranı yüksek olduğu gibi borçluluk oranı da bir o kadar kabarıktır.

Gelelim sorumuzun cevabına. Kredi kartı alabilmek için en önemli ve ilk şart reşit olmanız yani 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. 18 yaşını doldurduğunuzda başlayan birçok yeniliklerden birisi bankalarla olan ilişkilerinizdir. Bunun dışındaki diğer kriterler bankaların çoğunda aynıdır ve kredi alırken de istenen özelliklerle hemen hemen bire birdir. 18 yaşınızı doldurmanız istendikten sonraki ikinci kriter ise en az 6 aydır aynı iş yerinde çalışmanız ve sigortalı bir eleman olmanız. Bankalar size kredi kartını vererek borç vermiş oluyor bunu ödeyebilecek durumda olmanızı isterler. Çalıştığınız kurum hakkında bilgiler ve maaş bordronuz banka tarafından istenebilir. Bankaların istediği bir diğer kriter ise Findeks tarafından düzenlenen kredi notunuzun düşük olmamasıdır.  Bankalarla ilişkisi yeni başlayan hiç kredi kartı kullanmamış ve kredi çekmemiş birisinin kredi notu düşük olması mümkün değildir ancak bankalar çalıştığınız işe ve maaşınıza göre kartınızın limitini başlangıçta düşük tutabilir.  Ödeme durumlarınıza ve kullanım sıklığınıza göre ileri tarihlerde bankaya talep etmeniz durumunda limitiniz arttırılabilir. Bankalarla birçok ilişkisi olan kredi kartı ve ihtiyaç kredi kullanan ve eğer ödemelerinde gecikme durumu olan bir kişi kredi kartı başvurusu yaparsa bu olumsuz sonuçlanabilir. Kredi kartı alabilmeniz için gerekli olan bir diğer kriter ise o bankada bir vadesiz mevduat hesabınızın olmasıdır.  Bu işlem basittir, başvurunuz doğrultusunda kolayca hesap sahibi olabilirsiniz. Hesabın gerekliliği de kullanacağınız kartın bu hesaba bağlanacağı içindir. Bankalar varsa ki adınıza düzenlenmiş herhangi bir güncel faturayı da başvuru sırasında isterler. Eğer fatura yoksa muhtarınızdan alacağınız bir ikametgah belgesi yeterli olacaktır. Başvuru sırasında bir talep formu doldurulur ve bu formda kimlik bilgileriniz iş, ev gibi iletişim kanalarının olduğu bilgiler yazılır.

Tüm kriterler uygunsa kartı almak için bir sakınca yoktur. Yalnız belirttiğimiz gibi ayağınızı yorganınıza göre uzatmak gerekir. 18 yaşını doldurdum hemen gidip kart almalıyım düşüncesine kapılmayın. Size sunulan bir hediye değildir kendinize yeni bir borç kapısı açmış olursunuz.  İşiniz ve geliriniz sağlamsa bir sakınca yoktur yalnız düşük limitli kartlarla başlamanız önerimizdir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartına Taksit Sayısı 12 Aya Çıkartıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın