Kredi Kartından Para Çekme

yorumsuz
145 views

Kredi Kartından Para Çekme Ülkemizde bankacılık alanında faaliyetlerini sürdüren çeşitli bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar özel ve kamu olarak ikiye ayrılmaktadır. Özel veya kamu bankaları faaliyetlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından denetlenmektedir. Finansal olarak hareketler, bankaların değerli kâğıtlarından oluşan hisse senetleri borsalarda değerlenmekte ve bankanın öz sermayesi gelişmektedir.

Bankaların Faaliyetleri

İnsanlar genelde bankalardan işlem yaparken para transferi, vadeli veya vadesiz hesap açılması, maaş çekmek için, fatura ödemek için veya kredi kullanımı ile birlikte kredi kartı temin etmesi içinde başvuruda bulunabilmektedir. Bunlar arasından en fazla kredi kartı kullanılmaktadır.

Kredi Kartının Kullanım Alanları

Ülkemizde artık hemen hemen her alışveriş yerinde kredi kartlarına ait pos makineleri yer almaktadır. İnsanlar bankalardan aldıkları ve belirli bir limiti olan kredi kartlarını alışverişlerinde kullanabilmektedirler. Bu alışveriş ille fiziki olmak zorunda değildir. Son zamanlarda hızla artan internet alışveriş sitelerinden de alışverişleri kredi kartından yapılabilmektedir. Bunun yanında insanlar kısa süreli nakit ihtiyaçlarını da kredi kartından sağlamaktadırlar.

Kredi Kartından Nakit Para Çekme

Gün içerisinde insanların nakit paraya ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Bu ihtiyacın ortaya çıkmasından sonra kredi kartının ait olduğu banka ATM merkezine giderek kredi kartı yerleştirilir. Kredi kartına ATM makinesi aracılığı ile ulaşıldıktan sonra nakit para çekim alanına girerek belirli bir miktar yazmak suretiyle nakit para elde edilebilir. Bu çekilen nakit para ay sonunda oluşturulacak olan kredi kartı ekstresine yansıtılmaktadır.

Kredi Kartı Kullanımı ve Faiz Oranları

İnsanlar artık nakit para çekmek yerine kredi kartı kullanmaktadır. Hem güvenli hem de hızlı bir şekilde yapılan alışverişler ayın belirli bir döneminde ödenmektedir. Kredi kartından aynı zamanda nakit avans çekme imkânı da tanınmaktadır. Nakit avans çekimlerinde taksit imkânları da bankalar tarafından müşterilerine sunulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ek Kredi Kartı Nasıl Kapatılır? başlıklı makalemizde Ek Kredi Kartını iptal etme ve ek kredi kartını kapatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın