Kredi Masraf İadesi Nasıl Geri Alınır

yorumsuz
197 views

Bankaların vermiş oldukları ihtiyaç kredisi, ev kredisi ve araç kredisi gibi kredilerinde almış oldukları dosya masrafları günümüzde geri iade edilebilmektedir. Bankaların almış oldukları dosya masrafı adı  altındaki ücretleri yapacağınız başvurular ile geri alabilirsiniz.

Öncelikli olarak hangi bankadan kredi almış iseniz, o bankaya giderek sizlerden alınmış olan dosya masrafı ücretini belgeleyen bir  doküman almalısınız. Kaç krediniz olursa olsun geri dönük bütün kredi dosya masraflarınız için bu işlemi yapmalısınız. Almış olduğunuz doküman ile birlikte bağlı bulunduğunuz illerin tüketici hakem heyetine gitmelisiniz. Tüketici hakem heyeti yetkilileri ile görüşerek istenilen başka belgeler temin edilmelidir.

Tüketici hakem heyetlerine verilmesi gereken evraklar arasında, nüfus cüzdanı fotokopiniz, nüfus kayıt örneğiniz ve bankalardan almış olduğunuz dosya masrafının kesildiğini gösteren dokümanınız bulunmaktadır. Bu belgelerin hazırlanmasından sonra tüketici hakem heyetlerinde bulunan hazır dilekçeler doldurulup evraklar ise ek olarak eklenmelidir. Doldurmuş olduğunuz dilekçenizi evrak kayıt servisine verdikten sonra belli bir süre beklemelisiniz.

 Tüketici hakem heyeti, sizlerden almış olduğu dilekçeye istinaden banka ile yazışma yapmaktadır. Müşterisinden almış olduğu dosya masrafının tekrar müşteri geri iade edilmesini talep eder. Bankanın da tüketici hakem heyetine  mutlak suretle yazılı cevap vermesi gerekmektedir. Alınmış olan dosya masrafını hemen geri iade edebilen bankalarda bulunmaktadır. Aksi olarak alınan masrafların geri iade edilmemesini talep eden bankalar da bulunmaktadır. Gerekli olan yazışmalar bitirildikten sonra tüketici hakem heyeti gerekçelere dayanarak alınmış olan dosya masrafının tüketiciye geri iade edilmesine kanaat getirir. Bu işlemlerin süresi birkaç ay gibi bir zaman almaktadır. Sonuçların dilekçenizde belirmiş olduğunuz adresine gönderilmesi ile bankaya gidebilir ve tüketici hakem heyetinin vermiş olduğu kararı gösterebilirsiniz. Bu karara istinaden banka sizlerden almış olduğu kredi dosya masrafını geri iade etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Krediyle Taksitli Cep Telefonu Almanın Yolu başlıklı makalemizde cep telefonu taksit yasağına çözüm, Krediyle Taksitli Cep Telefonu Alma Yolu ve taksitle telefon satanlar. hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın