Kredi Notu Hesaplanırken Dikkate Alınan Kriterler Nelerdir?

yorumsuz
220 views

Birçok kişiyi yakından ilgilendiren kredi notu kavramı, bankaların müşterilerine kredi kullandırmadan ve kredi kartı vermeden önce dikkate aldıkları önemli bir hesaplama aracıdır. Kredi notu düşük olan kişiler genellikle hangi bankaya başvurursa vursun olumsuz cevap alırken, kredi notu yüksek olan kişiler ise herhangi bir sorunla karşılaşmadan istedikleri bankadan istedikleri krediyi kullanabilirler.

Bu nedenle kredi notuna her zaman dikkat etmek gerekir. Eğer sizlerde kredi notunuzun düşük olduğunu düşünüyorsanız ya da kredi notunuzun düşük olduğundan eminseniz zaman kaybetmeden kredi notunuzu yükseltmek için çaba göstermelisiniz. Aksi halde yukarıda bahsettiğimiz gibi kredi kartı ya da herhangi bir kredi çekmek durumunda kalırsanız, bankalardan olumsuz cevaplar alabilirsiniz.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Kredi notu bilindiği gibi bazı faktörlerin değerlendirilmesi sonucunda hesaplanır. Kredi notu hesaplama işleminde hangi etkenlerin hesaplandığına gelirsek bahsetmemiz gereken birçok etkenin olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki bu etkenler arasında ilk olarak değerlendirilen ve kredi notunu doğrudan etkileyen faktör kişilerin kredi kartı ve kredi borçlarının ödenme alışkanlığıdır. Bu faktör kredi notunu oldukça yüksek oranda etkiler ve kredi borçlarını ya da kredi kartı borçlarını zamanında ödemeyen kişilerin kredi notu düşük çıkar.

Bu yüzden bu faktöre dikkat etmek ve tüm bankalara olan borçların zamanında ödenmesi gerekir. Aksi halde yükseltmesi oldukça zor olan kredi notu önemli ölçüde düşecektir. Kredi notu hesaplamasında kullanılan bir diğer etken ise kişilerin kredi kullanma oranlarıdır. Bu faktöre göre sürekli olarak kredi kullanan kişilerin kredi notu kredi kullanmayan kişilere göre daha düşük çıkabilir. Tabi ki bu konuda kişilerin borçlarını ödeme alışkanlıkları da dikkate alınır. Ayrıca bireylerin şimdiki borçları da kredi notunu etkilemektedir.

Kredi Notunu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunu öğrenmek için tercih edilebilecek yöntemlerden bir tanesi internettir. Findeks üzerinden kredi notu öğrenme ücretsiz olarak mümkün olabiliyor. İnternetin avantajlarından yararlanarak çok kısa sürede online olarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu konuda en güvenilir olan ve ücretsiz olarak kredi notu hesaplaması yapan site Findeks internet sitesidir. İlk sorgulama işleminden ücret talep etmeyen site, ikinci ve diğer kredi notu sorgulama işlemleri için kullanıcılarından oldukça küçük ücretler talep ediyor.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme başlıklı makalemizde iş bankası kredi notunu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın