Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi Veren Bankalar

6 yorum
3.799 views

Dünya genelinde yaşanan ekonomik dar boğazlar nedeniyle ülkemizde de finansal sorunlar yaşanmakta, piyasada yaşanan para arzındaki düşüklük nedeni ile hemen hemen tüm ihtiyaçlarımızı nakit olarak değil de kredi kullanmak sureti ile karşılamaktayız. Hal böyle olunca kredi çekme işi olabildiğince önemli bir konu haline gelmiş olup istenilen krediye bir an önce ulaşmak ve kullanabilmek için kredi talep edilen banka tarafından elbette bir takım formaliteler ve gereklilikler aranmaktadır.

Kredi talebinin karşılanması amacıyla herhangi bir banka şubesine başvurulduğunda banka şubesi tarafından yapılacak ilk ve en önemli işlem kredi başvurusunda bulunan müşterinin kredi notunun tespit edilmesidir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kredi talebinde bulunan müşterinin daha önceki finansal geçmişinde bankalarla ve diğer finansal kuruluşlarla yaptığı para ilişkilerinin durumunu belirlemekte kullanılan bir rapordur. Bu rapor içeriğinde, müşterinin daha önce hangi bankalarla çalıştığı, ne tür ve miktarlarda kredi ya da kredi kartı kullandığı, kullanılan kredilerinin geri ödemelerinde herhangi bir sorun yaşanıp yaşanmadığı ve benzeri konular bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen konulara göre tespit edilen kredi notunun yüksekliği kredi miktarı ve vadesinin tespitinde önemlidir. Bahse konu notun düşüklüğü ise kredi talebinin ret edilmesine neden olmaktadır.

Kredi notu kötü olanlara kredi veren bankalar, geçmişinde kredi konusunda çeşitli şekillerde geri ödeme sıkıntısı yaşamış ve hatta idari yâda adli takibe düşmüş müşterilerin kredi notu çok düşük ve hatta hiç hesaplanmamakta buna bağlı olarak kredi talepleri de ret edilmektedir. Yukarda belirtilen sıkıntıları yaşamış müşterilerin eski borçlarını kapatması ve üzerinden en az 5 yıl geçmesi koşu ile puanları yükselebilmekte, aksi halde kredi notu düşük olan müşterilerin kredi talepleri hiçbir banka tarafından olumlu karşılanmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Krediler En Çok Kaç Aylık Yapılabilir? başlıklı makalemizde Kredi Vadeleri, Kredi Vadeleri Maksimum Kaç Ay ve Krediler En Çok Kaç Aylık Yapılabilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın