Kredi Notu Nedir?

yorumsuz
158 views

Kredi Notu Nedir? 

Bankalar insanlara kredi imkânlarını sunarken, kişilere bazı prosedürler yöneltmektedir. Ödenmesi gereken faizler ve vadeler bu prosedürler arasında yer almaktadır. Bankalardan alınan kredilerin aylık olarak belirli bir ödeme süreleri olmaktadır. Bu borçların aksatılması durumlarında bankalar ile kişiler arasında çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Kişiler bankalara olan borçlarını aksattığı zaman, bankalar kişilerin öncelikle kredi notlarını düşürmektedir. Birçok kişi kredi notlarını önemsemeyebilir ve dikkat etmeyebilir. Ancak kredi notları bankalarla olan ilişkinizi belirleyen unsurlardan birisidir. Kredi notu nedir diye baktığımız zaman, bankaların ödeme düzeninize göre size verdiği nottur. Eğer bankaya düzenli olarak ödeme yapan birisi iseniz, kredi notunuz da yüksek olacaktır. Ancak bankaya olan borçlarınızı aksatıyorsanız, bankalar sizin kredi notunuzu düşürecektir. Kredi notunun düşük olması demek, bir daha hiçbir bankadan kredi çekememek anlamına gelir. Bankalara kredi başvurusu yaptığınız zaman, başvuru aşamasında bankalar sizin kredi notunuzu incelemektedir. Kredi notu düşük olan kişiler ise bu imkânlardan genel olarak yararlanamamaktadır.

Kredi notunun düşük olması demek, aynı zamanda yasal takip sürecine varacak bir yolun başlangıcı anlamına gelir. Bankalara olan kredi borcunuzu aksattığınız durumlarda ilk olarak banka sizlerin kredi notunuzu düşürmektedir. Bu aksatmalar 3 ay boyunca devam ederse, bankalar bu kez yasal takip süreçlerine başvurur. Yasal takip sistemlerinde de araya avukatlar girer ve kişiler açısından sıkıntılı süreçler başlar. Bu bakımdan kredi çekerken bu bilinçle hareket etmekte fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2016 başlıklı makalemizde akbank bankacı maaşları, banka çalışanlarının ortalama maaşları ve banka maaşları ortalama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın