Kredi Notunun Yüksek Olması Kredi Tutarını Etkiler mi?

yorumsuz
234 views

Bankalar tarafından, kredi kullanmak isteyen kişilerin, bazı şartları yerine getirmeleri aranmakta ve bu şartlara uygun kişilerin kredi başvurularının onaylanması söz konusu olmaktadır. Bankalar, aranan bu şartları yerine getiremeyen tüketicilerin kredi başvurularını onaylamamaktadır. Kredi notunun yüksek olması, bu şartlar arasında yer alan ve büyük öneme sahip olan bir kriterdir.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Belirlenir?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan ve kişinin mali durumu ve performansı ile ilgili tüm bilgileri içeren bir puanlama yöntemidir. Bankalar, kredi notu düşük olan kişilerin kredilerini riskli buldukları için onaylamazlar. Çünkü kredi notu, kredi başvurusu yapan kişinin, mali durumunu, bankalarla olan ilişkilerini ve ödeme performanslarını belirleyen bir puanlamadır.

Özellikle daha önce bankalara ait olan borçlarını ödemeyen ya da ödemelerini geç yapan kişilerin kredi notları büyük ölçüde düşecek ve banka tarafından kredi başvuruları ret edilecektir. Ödeme alışkanlıklarının dışında, kişinin mevcut borç durumu, aylık geliri, yeni açılan kredileri gibi birçok etkende, kredi notunun belirlenmesinde rol oynayacaktır. Kredi notu, 1 ile 1900 arasında olan bir puanlamadır ve istenen kredinin tutarına göre değişmekle birlikte, 1500 puan üstü kişilerin kredi onayları kolay olmaktadır.

Kredi Notunun Yüksek Olması Kredi Tutarını Etkiler mi?

Özellikle kredi notu 1500’ün üzerinde olan kişilerin kredi notu yüksek kabul edilir ve kredilerinin onaylanması konusunda zorluklar çıkmaz. Ancak, kullanılmak istenen kredinin tutarı ve mevcut borçlar, aylık geliri aşacak durumdaysa, kredi notunun yüksek olması, yüksek tutarda kredi çekilmesine imkân vermeyebilir. Kişinin kredi notunun yüksek olması ve aylık geliri arasında bir uyum varsa, kişinin maaşının20 katına kadar kredi kullanması, kişi kamu sektöründe çalışıyorsa, maaşının 30 katına kadar kredi kullanması mümkün olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum? (Kredi Notu Öğrenme) başlıklı makalemizde Kredi Notunu Öğrenmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın