Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar var mı?

yorumsuz
884 views

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar var mı?

Kişi veya çeşitli kurumların finansal olan karneleri niteliğinde olan ve yine çeşitli bankaların girişimleri ile kurularak şu anda 26 bankanın da veri paylaşımı yaptığı kredi kayıt bürosu, yine sicillerinde problem olan bireyler ve onlara kredi kullanımını sağlamakta olan bankalar açısından ilk başvuru yeridir. Sicillerinde sorun olanlar bu yerden almış oldukları verilerin ışığında kendilerine bir yol çizerler ve bankalar da kredi başvurusu yapmakta olan bireyin hakkında burada bulunan verileri kullanıp risk değerlendirmelerinde bulunarak asıl kararlarını verirler. Yine kredi kayıt bürosunda olan 0 ila 1900 arasında bulunmakta olan sayısal değerler bireyin kullanmış olduğu çeşitli kredilerin, ödenme aşamasında olan disiplinini sunması için önem arz etmektedir.

Bankalara Güven Veren Sayı

1400 ve yukarı da seyretmekte olan yüksek puanlar bankalar açısından güven vermekte olan müşteri maskesi oluşturarak 1900 sınırlarına doğru gitmekte olan bir çeşit puandır ve bankadan alınabilecek çeşitli kredilerin süreleri ve oranları üstünde de etki edip uzun vadeli yüksek oranlarda kredi kullanımına imkan tanır. Ödeme aşamalarına da gelmekte olan kredi kartı borçları ödenmediği zaman banka tam 15 günlük ek süre tanır ve bu ek süre içerisinde de ödenmemiş ise kartını kullanım dışı yapmaktadır. Yine 90. Günün sonucunda da borçta bir çeşit ödeme yapılmaz ise idari takip süreci olarak 7 gün süre karşı tarafa ihtarnamenin çekilmesi beraberinde başlamaktadır. Yine 7.günün sonunda da yasal takip sürecine geçilmektedir. Kredi kullanımlarında da 90 gün sınırı olarak 7 günlük idari takip başlatılmaktadır.

Hangi Durumlarda Bankalar Sicili Bozuk Olana Kredi Veriyor?

Bankalara bulunan borcunuzu da kapatmanız oldukça önemlidir. Kredi çekmeyi de düşünmekte olduğunuz bankalarda vadesiz olarak hesap açtırarak sabit bir çeşit geliriniz bulunuyorsa bu hesaba yatırılmasına da olanak verebilirsiniz. Yine düşük limitli olan kredi kartı edinerek borçlarını da son ödeme tarihlerinden önce de yapabilirsiniz. Yine yüksek oranlarda vadeli hesap da açtırmanız iyi olur. Vadesiz hesap üstünden de eft, havale benzeri bazı işlemleri yapıp hesabı hareketlendirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2016 Tüketici Kredisi Faiz Oranları başlıklı makalemizde 2016 Tüketici Kredisi Faiz Oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016