Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demektir?

yorumsuz
433 views

Kredi kartına sahip olan bir bireyin herhangi bir nedenden dolayı ihtiyaç kredisi, konut kredisi, otomobil kredisi gibi nakit para çekimi yapmış olması bankaya borçlu olmasına neden olur. Banka öncelikle kredi için başvuru yapan kişiyi incelemeye alır. Kredi notunu değerlendirir ve sicil kaydında herhangi bir sorun olup olmadığına bakar. Kredi notunun düşük olmaması kredi siciline bağlıdır.

Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demektir: Bankadan herhangi bir nedenden dolayı kredi alan kişinin aylık ödeme tutarı aylık gelir tablosuna göre düzenleme yapılır. Aylık gelirin 3/2’lik kısmı kadarı bankaya aylık ödeme tutarı olarak belirlenir. Kişinin aylık ödemesinde gecikme yapması ve bunu uzun süre devam ettirmesi durumunda banka kişinin kredi kartını iptal eder. Bu durum karşısında gerekli haciz, icra gibi durumları gerçekleştirir. Kişinin bu tip borcuna sadık kalmama durumunda kredi notu düşer. Ayrıca kredi sicilinde olan bu sorun yüzünden başka bir bankadan kredi istediğinde talebi reddedilir.

Kredi Sicilindeki Bozukluğu Geri Düzeltmek İçin

Kredi sicilinde ödeme borcundan dolayı sicil kaydı bulunuyorsa, kişi başka bankalardan kredi alamaz. Bu yüzden borç yaptığı bankadan yardım isteyerek borcunu uzun vadeli taksitlendirme yapabilir (yüksek faiz şartı ile). Bu şekilde borcunu ödemesi durumunda sicilindeki bozukluk silinmiş olur. Yapılan yapılandırma da borcun zamanın da ödenmesi gerekmektedir. Borç gecikmeli ödenmeye devam ederse bu durumda tüm borç faizi ile birlikte size geri dönmüş olacaktır. O yüzden yapılandırma yaparken çok dikkatli olun normal borcun ödenmemesi durumunda belki evinize haciz gelmez ama yaptığınız yapılandırma işlemi sonrasında imzalayacağınız sözleşme de borcu faizi ile birlikte belirtilen tarihlerde ödeme sözü veriyorsunuz ve ödenmemesi durumunda tüm yaptırımları kabul ediyorsunuz.

Yapılandırma işlemi ile kredi sicilinizi düzeltebilir ve ileride bu sayede başka bankalara kredi başvurusunda bulunabilir ve yüksek faiz ile kredi alma şansı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Kredilere Dair Her Şey Burada başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın