Kredi Skoru Ne Demektir?

yorumsuz
136 views
Banka müşterilerinin geçmişte bankalarla yaptıkları her türlü para alışverişine bakılarak yapılan bir değerlendirme sonucunda puan verilmektedir. Kredi skoru,herhangi bir bankaya başvurduğunuz zaman size kredi verip vermeme konusunda inceleme yapmak için müracaat edilen ortak bir kontrol sistemidir. Bu sistemde daha önce bankalarla yaptığınız her türlü hareketin alışverişin otomatik yansıması sonucu puanlama yapılarak size bir not verilir.
Kredi Kayıt Bürosu tarafından kontrol altında tutulan bankacılık geçmişiniz olumlu ise gittiğiniz her banka size hiç düşünmeden istediğiniz kredi sağlayabilir. Ancak geçmişte herhangi bir banka ile ticari alışverişlerinizde olumsuzluk yaşadıysanız bu sefer de hiçbir banka size kolay kolay talep ettiğiniz krediyi vermez.
 Sorun yaşayıp kredi skoru düştüyse yapmanız gereken farklı taktikler vardır. Bunlardan en önemlisi farklı bankalardan kredi kartı temin edip cüzi miktarlarda harcama yapıp sürekli ödemelerinizi kontrol edip kredi skorunuzu yükseltmeye katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca cari hesaplarınızdan da bankalara otomatik ödeme talimatları vererek, talimatlarınızın sürekliliğini sağlarsanız kredi skorunuz hızla yükselecektir. Daha sonra ihtiyacınız olan kredi istediğiniz bankadan rahatlıkla çekme şansınız olacaktır.
Kredi notunun düşmesine neden olan yasal takipleriniz sizi zor durumda bırakır. Bu sebeple de kredi skorunuzu düşer. Bundan sonra hiçbir banka sizinle çalışmak istemez. Kredi skoru düşük olan tüketiciler kredi bulmak için, müşteri bulmakta zorlanan bazı bankalardan kredi temin edebilir. Ancak bunun karşılığında sizden bazı teminatlar isteyebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi Skoru Nedir başlıklı makalemizde Kredi Skoru nasıl öğrenilir, Kredi Skoru Ne demek ve Kredi Skoru Ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın