Kredi Skoru Nedir

yorumsuz
138 views

Kredi Skoru Nedir sorusu son günlerde sıkça sorulmaya başlandı. Biz de bu konuda kardeş sitemizdeki bir yazıyı alıntılıyoruz:

”Kredi Skoru Nedir, Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir? Kredi skoru banka müşterilerinin kredi geçmişlerine bakılarak çeşitli risk etkenlerinin analizi yapılarak oluşturulan bir puanlama sistemine verilen genel bir addır. Kredi skoru bankacılık sisteminde kredi başvurusu yaptığınız zaman sizin hakkınızda bilgi edinmek amacıyla kontrol edilen ve talep ettiğiniz kredinin değerlendirilmesi açısından önemli bir çıkış noktasıdır.
Banka müşterilerinin geçmiş dönemlerdeki kullandığı her türlü kredi ile ilgili bilgilerin yer aldığı ve daha önce kullandığınız kredilerin ne kadar süre içerisinde geri ödendiğini, bu ödeme işlemleri yapılırken düzensiz ödeme olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olunan kontrollü bir sistemdir. Daha önce aldığınız kredilerle ilgili gecikmelerin takibe düşmüş kredilerin veya bunlarla ilgili her türlü bilginin merkezi Kredi Kayıt Bürosu tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Bu şekilde herhangi bir bankadan kredi çekmek için müracaat yapıldığı zaman daha önceki kredi bilgileriniz kontrol edilerek size özel kredi skoru ortaya çıkacaktır.

Daha önceki bankacılık geçmişiniz olumlu ise kredi skorunuzu yüksek ancak, olumsuz ise doğal olarak bu skor düşük çıkacaktır ve kredi talebinde bulundunuz bankalar size kredi vermeyi uygun bulmayacaktır.

Kredi Skoru Nedir, Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir

Kredi Skoru Nedir, Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir sorusunu cevaplamaya çalışalım. Kredi skorunun düşük olması elbette büyük bir sıkıntıdır, ancak düşündüğünüz kadar önemli bir problem de değildir. Kredi skorunu yükseltmenin farklı yöntemleri mevcuttur. Bunlardan en önemlisi mevcut kredi kartlarınızı düzenli ödemeniz gerekir veya en azından minimum ödemelerimi düzenli yapılması size kredi skorunuzu yükselmesine katkı sağlayacaktır.”

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? başlıklı makalemizde Kredi Borcu Ödenmezse Hapse Girer miyim ve kredi borcu ödenmezse ne olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın