Kredi Taksitleri Artacak Mı?

yorumsuz
276 views

Kredi Taksitleri Artacak Mı? Bankalar tarafından müşterilere kullandırılan krediler belirli koşul ve şartlara göre müşterilerin ödeme gücü ve gelirleri baz alınarak taksitlere bölünür. Kullanılan kredinin çeşidine göre yapılan taksit sayısı daha önceden BDDK’nın koymuş olduğu sınıra kadar yapılabilir ve müşteri isteği doğrultusunda bu taksit sayısı azaltılabilir.

İhtiyaç kredilerinde 36 aya kadar konut kredilerinde ise 120 aya kadar bankalar tarafından müşterilere taksit imkanı sunulmuştur. Bu taksit sayıları bankalar tarafından değil BDDK tarafından belirlenir ve her bankanın da bu kurallara uyma zorunluluğu vardır. Birkaç kez vatandaşların taksit sayılarının artması yönünde talepleri olsa da ki birçok kez gündeme de gelmiş olan bir durumdur bankaların kredi taksit sayılarını artırması BDDK tarafından bu konuda yapılan bir açıklama bulunmamaktadır.

Özellikle de son zamanlarda yaşanan gelişmeler ve ilan edilen o hal durumu göz önüne alındığında ilerleyen dönemlerde de böyle bir taksit sayısı artırımına gidileceği yönünde bir belirti bulunmamaktadır. Ayrıca taksit sayısı ne kadar fazla olursa bankanın anapara üzerine koyduğu faiz miktarı da artmakta ve vatandaş neredeyse anaparaya yada anaparanın yarısına yakın bir faizle borcunu geri ödemek durumunda kalmaktadır.

Taksit sayısının artırılması ödeme kolaylığı sağlıyor olsa da kullanılan anapara ve faiz birlikte değerlendirildiğinde taksit sayılarının uzatılmasının vatandaşın cebine zarar verdiği gerçeği ortaya çıkmakta ve şu anki sistemde devam edilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Anadolu Bank EFT Saatleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın