Kredide Kara Listeye Girmek

yorumsuz
348 views

Kredide Kara Listeye Girmek Birçok kişi nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların kredi imkânlarından faydalanmaktadır. Hayat şartlarının zorlaştığı günümüzde bankalar tüketicilerin imdadına koşmaktadır. Tüketicilerin ihtiyaçları olan miktarlar bankaların belirlemiş olduğu vade seçenekleri ile tüketicilerin hizmetine sunulmaktadır. Bu krediler tüketiciler tarafından belirli vade süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Ancak belli bir süre sonra başkaca çıkan ihtiyaçlar nedeni ile kredi vade tutarları ödenememektedir. Böyle durumlarda bankalar müşterilerine 90 günlük bir süre vermektedir.

Bu süre zarfında en azından asgari tutarların ödenmesi gerekmektedir. Eğer ki bankaların vermiş olduğu bu yasal 90 günlük süre içerisinde müşteriler ödeme yapamazlar ise banka müşterileri ile irtibata geçerek ödeme yapılması konusunda uyarıda bulunur. Eğer ki bu uyarıya rağmen tüketiciler bankalara olan ödemelerini yapamazlarsa banka tahsilatını yapabilmek için yasal süreci başlatmaktadır.

Kredi Kara Liste Süreci Nasıl İşlemektedir?

Bankalar yasal süre içerisinde ödeme yapmayan ya da yapamayan müşterileri için adli işlemler başlatarak yasal yollardan tahsilatını yapmak istemektedirler. Müşterilerin ödeyemedikleri her ay için kredi notları belli bir oranda zaten düşmektedir. Bankalar yasal süreç için avukat görevlendirdikleri andan itibaren ilgili müşteriler kara listeye girmiş sayılmaktadır. Kara listeye giren müşteriler Merkez Bankasının belirlemiş olduğu 5 yıllık süre içerisinde hiçbir banka faaliyetinden yararlanamazlar.

Ancak devlet çıkarmış olduğu kanunlar ile bazı zamanlarda kara listedeki vatandaşlara af getirmektedir. Eğer ki af durumu olmaz ise kara listeden çıkmak için beklenecek yasal süre 5 yıldır. Müşteriler kara listede olsalar dahi bankaların yasal yollar ile tahsil etmek istedikleri miktarları ödemek zorundadırlar. Eğer buna rağmen ödeme hala yapılamazsa ilgili kişiler için adli işlemler başlatılmaktadır. Ancak günümüzde kara listede bulunan müşteriler için kolaylıklar sağlayan bankalar da bulunmaktadır. Özellikle katılım bankaları bu noktada oldukça önemli fırsatlar sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi? başlıklı makalemizde kimler kefil olabilir ve Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın