Kredisi Olan Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi?

yorumsuz
523 views

Kredisi Olan Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi? Bankalar, müşterilerine kredi kullandırırken kredi puanını, müşterinin toplam borçlanmasını ve düzenli gelir tutarlarını referans olarak alırlar. Banka müşterileri; ihtiyaçları doğrultusunda, mevcut kredileri varken bir başka kredi talebinde de bulunabilirler. Kredi puanı uygun olan banka müşterileri (bankalara göre değişiklik gösterebilir), gelirleri elverdiği ölçüde (bankalar kredi kullandırırken, müşterinin düzenli gelirinin bir kısmı oranında kredi kullandırırlar.

Müşterinin mevcut kredisinin aylık taksit tutarı ile talepte bulunduğu kredinin aylık taksit tutarının toplamının söz konusu oranı geçmemesi gerekir) yeni kredi kullanabilirler. Müşterinin; düzenli geliri ya da kredi puanı ikinci kredi için uygun değilse, başka yöntemler denenerek kredi kullanımı sağlanabilir.

Ek Gelir ile İkinci Kredi Başvurusu

İkinci krediyi kullanmak isteyen banka müşterileri, ailesinde düzenli gelir sahibi bir kişi varsa kredi kullanırken o kişinin düzenli gelirini kredi dosyasına ekletebilir. Ayrıca belgeleyebildiği kira geliri, dükkan geliri gibi gelirleri de bankaya ibraz edebilir. Bu durumda; banka müşterisinin düzenli geliri artacağı için, kullanabileceği kredi tutarı da artar.

Kefil ya da İpotek ile İkinci Kredi

İkinci kredi talebinde bulunan müşteri, kefil göstererek ya da sahibi olduğu bir malı bankalara ipotek ettirerek ikinci kredi kullanabilir. Bu kredi türünde banka müşterilerinin bankaların genel şartlarını (yasal takip olmaması, çok düşük kredi puanı olmaması) sağlaması gerekir. Aksi takdirde hiçbir koşulla ikinci kredi kullanımı gerçekleştirilemez.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur? başlıklı makalemizde kredi borcu ne zaman icralık olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın