Öğrenciler Kredi Çekebilir mi?

yorumsuz
266 views

Öğrenciler Kredi Çekebilir mi? Öğrenciler her zaman maddi imkânlar çerçevesinde finansman durumlarını zor zar yetiştirebilenlerdir. Öncelikleri dersleri olduğundan, odaklanabilmeleri için birçok öğrenci kalabalık yurt ortamlarını terk ederek kendi evlerine çıkmaya çalışmaktadırlar. Tabi ki tüm bunların maddiyat gerektirdiğini biliyoruz. Bu durum ve diğer gereklilik durumlarından dolayı öğrenci kredi çekebilir mi? öğrenciye kredi kullandıran bankalar var mıdır?Merak edilmektedir. Ailelerin ve öğrencilerin özellikle okulların ilk yıllarında çok zorlanması ve memleketten uzak olmanın verdiği güçlüklerden her iki tarafta etkilenmektedir.

Ev kirasını ödemek, evin gıda ve mutfak ihtiyaçlarını karşılamak, gerekiyorsa eşya almak için burs alamadıysanız, geriye kalan tek yol kredi çekmektir. Kredi başvurusu yapıldığında genelde ilk bakılan durum, gelir durumudur. Normalde geliriniz varsa, bütün bankalardan kredi çekebilme ihtimaliniz vardır. Ama bu durum öğrenciler için nasıl bir geliri olabilir sorusunu da ortaya koymaktadır. Bazı farklı durumlar da, yani eğer part time çalışma imkânı söz konusuysa ihtiyaç kredisini rahatlıkla çekebiliyorsunuz. Ancak çalışmıyorsanız, sizin için daha zor şartlar karşınıza çıkıyor.

Üzerinize kayıtlı bir mülkünüz varsa sorununuz olmuyor, ya da aileniz krediye kefil olursa rahatlıkla birçok bankadan kredi çekebiliyorsunuz. Ancak bu şartları sağlamıyorsanız, bazı bankaların resmi olarak kredi kullandıramadığı kişilere farklı bir uygulama ile kredi kartı üzerinden kredi kullandırmayı teklif ediyorlar. Tabi ki bu teklifte yüksek kredi oranlarıyla karşılaşamıyorsunuz. Genel olarak 3 bin TL kadar kredi kartınızdan nakit çekerek, bu oranı taksitlere bölüp ödeyebilmektesiniz. Baktığınız zaman aslında bunun da bir nevi kredi çeşidi olduğunu görebiliyoruz. Eksik tarafı ise taksit durumunun çok uzun olmamasıdır. Yani ne kadar çekmek isterseniz çekin, ödeyebileceğiniz taksit sayısı 9 taksiti geçememektedir. Bu sebepten fazla miktarda para çekerseniz ödemelerinizde zorlanacaksınız.

Bu konuda ufak tefek ihtiyaçlarınızın, kredi kartı ile taksit kullanma avantajından yararlanarak maddi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. İhtiyaçlarınızın dışına çıkmadığınız sürece bu yöntem ile rahat edebileceksiniz. Ödemeleriniz aksatmanız durumunda ise bankalar ile direkt muhatap olarak haciz ve icra durumlarıyla karşılaşmanız aslında çok dikkat etmeniz gereken durumların önünde gelmektedir. Bu fırsatı iyice düşünüp maddi durumlarınıza göre kredi kullanmanız tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Sigortasız İşçiye Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın