Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

yorumsuz
414 views

Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Günümüzde bankalar, insanlara her türlü maddi konusunda, sıkışık zamanımızda kredi sunan ve her türlü maddi açıdan nakit ihtiyaçlarımızda destek amaçlı kurulmuştur. Özellikle kampanyalı ve avantajlı krediler de yüzümüzü güldürmektedir. Bu çekilen krediler tüketici kredisi, konut kredisi, bir de bunların yanı sıra taşıt kredisi vardır. Bu kullanmış olduğumuz kredilerde alınacak olan konutu ipotek veya kullanılacak olan taşıtı rehin almaktadırlar, peki nedir bu rehin meselesi? Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Konuyu biraz daha açalım.

Mesela taşıt kredisi çekerken bankalar ilerleyen zamanlarda krediyi ödeyememe gibi konuları düşündüğü için taşıtı rehin almaktadır. Bu gibi durumlarda kredi ödenmediği zamanlarda banka rehinli taşıt kredisi kullandırdığı için aracı satabilme hakkı vardır. Ve bankalar sayesinde taşıt alınırken, yani taşıt kredisi kullandırdığı zamanlarda aracın ruhsatına rehin damgasını vurmaktadır. O nedenden dolayı rehin ibaresi kalkmadıktan sonra taşıt kredisini ödeyeceğin zaman kadar araç bankanın olmuş olur ve bankada taşıt kredisi var iken aracın ruhsat sahibi alı satım yapamaz ve aracını satamaz. Olası bir aksilik olduğunda (krediyi ödeyememe) gibi durumlarda banka aracı satmaktadır.

Ve ödeyecek olduğun kredi miktarını içinden alıp üstünü size vermektedir. Bu şekilde banka aracı satarak zararı ne kadar ise sattığı araçtan miktarını, payını almaktadır. Ve aracın ilk sahibi rehinli taşıt kredisi kullandığı için bankaya borcum var ve ödeyemediğim zamanlarda aracımın banka tarafından satılmasını kabul ediyorum demektir. Borcu olduğu ve rehinli taşıt kredisi kullandığı için borcunu kabul ettiği için araç satılırken itiraz edemez hiçbir hak talep edemez. Ama rehinsiz taşı kredisi de kullanılabilir. Bu rehinsiz taşıt kredisi banka herkese kullandırmaz. Sadece kredi notu yüksek olanlar kullanabiliyor…

Bir önceki yazımız olan Ağustos 2016 Hangi Bankalar Faiz Oranını Düşürdü başlıklı makalemizde 12 ağustos en düşük faizli konut kredisi, ağustos 2016 en düşük konut kredisi oranları ve Ağustos 2016 Hangi Bankalar Faiz Oranını Düşürdü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın