Rotatif Kredi Nedir Ne Demek

yorumsuz
246 views

Rotatif Kredi Nedir? Son zamanlarda, küçük işletmeler, acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için rotatif krediyi kullanmaktadır. Peki, rotatif kredi nedir?

Rotatif kredi, bankaların, belirli teminatlar karşılığında, kurumsal müşterilerine karşı sunduğu bir kredi çeşididir. Günlük olarak faiz işletildiği için ‘rotatif’ denmiştir. Faiz oranı piyasa koşullarına göre değişebilen bu kredi çeşidinde, kredinin faizi üçer aylık dönemler sonunda ödenir. Bu ödeme şeklinden ötürü rotatif kredi faizine dönem sonu faizi de denilmektedir. Ocak ve Mart arasındaki dönem için Mart ayı sonunda, Mart ve Haziran arasındaki dönem için Haziran ayı sonunda, Haziran ve Eylül arasındaki dönem için Eylül ayı sonunda, Eylül ve Aralık arasındaki dönem için Aralık ayı sonunda olmak üzere yılda dört defa dönem sonu faizi (rotatif kredi faizi) ödemesi yapılır.

Rotatif kredinin firma sahiplerine sağladığı birçok avantaj vardır. Firma sahipleri, bu kredi sayesinde, firmaları için, kredi limiti ve vadesi dahilinde, istedikleri zaman, istedikleri miktarda para çekebilirler ve böylelikle firmalarının kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılarlar.Rotatif kredi, Türk Lirası, döviz veya dövize endeksli olarak kullanılabilir. Rotatif kredinin zamanında ödenmesine özen gösterilmelidir aksi takdirde anapara üzerinden yüklü borçlanmaya neden olabilir.

Rotatif kredi, maksimum 12 aylık bir vadeye sahiptir. Firma sahibinin taahhüdü kadar para kredi olarak bankada her zaman hazır bulunur. Vade süresince, kredi, istenilen zamanda kullanılabilir ve istenilen zamanda kapatılabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur? başlıklı makalemizde kredi kart limit artırma yöntemleri, kredi kart limiti nasıl belirlenir ve kredi kart limitim en fazla ne kadar olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın