Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur?

yorumsuz
162 views

Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur Yeni bir ev satın aldınız veya alacaklasınız. Satın aldığınız evin içinde sizin satın almış olduğunuz kişi, yani evin eski sahibi evini kiraya vermiş ise ve evde hala kiracı oturuyorsa bu durumda akla ilk şu soru gelmektedir. Satın alınan evde kiracı varsa bu durumda ne olur ve böyle olaylar günümüzde evsiz birçok insan olduğu için maalesef kiracı sayısı fazladır. Bu gibi durumlarda her iki tarafında yani ev sahibi ile kiracının kanunen ve hukuken hakları vardır.

Siz yeni almış olduğunuz evin sahibi olsanız bile kiracının da sizin haklı olduğunuz kadar kiracı da haklıdır bu nedenden dolayı yeni bir ev alırken eğer alacak olduğunuz evde kiracı oturuyorsa, en başından kiracı ile anlaşmanızı öneririz. Kiracı oturuyorsa evde, muhakkak bir kira sözleşmesi de yapılmıştır. Kira sözleşmesi borçlar kanununa göre her iki taraflı yani karşılıklı yapılmasıyla birlikte bir borç ve alacak senedi özelliğini taşımaktadır. Senet niteliğinde olmasından dolayı yeni evin sahibi siz olsanız dahi kiracıyı bir anda evden dışarıya çıkaramazsınız.

Ancak almış olduğunuz evdeki kiracıyı yasal olarak çıkarabilme hakkına sahipsiniz. Bunun da belirli bir süresi vardır. Evi alıp tapu işlemlerini yaptırdıktan sonra ev sizin üstünüze geçtiği zaman kiracıya 1 ay içerisinde ihtarname göndermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde daha önce anlaşılan kira kontratını kabul etmiş olursunuz. İhtarname kiracıya ulaştıktan 6 ay müddetti vardır. Ancak 6 ay içerisinde kiracı yükümlülükleri kabul etmez yerine getirmez ise bu kadar süre beklemeden çıkarabilme hakkına sahipsiniz. Bir diğer önemli konulardan birisi ise ödenen depozitonun geri alınmasıdır. Bu durumda eski ev sahibi yeni ev sahibine depozitoyu devir etmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Rotatif Kredi Nedir Ne Demek başlıklı makalemizde Rotatif Kredi Nedir Ne Demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın