Senediniz Ödenmediğinde Nelere Başvurmalısınız?

yorumsuz
110 views

Son senelerin ticari faaliyette bulunan özel veya tüzel olsun fark etmeksizin, en çok karşılaştıkları sorunlardan birisi senetlerinin geç ödenmesi veya hiç ödenmemesi durumlarıdır. Bu birçok ticaret erbabı için, oldukça zorda bırakan bir durumdur.

Bu sebeple, sorunların çözümünde yol gösterebilmek için böyle bir yazı kaleme alma ihtiyacı duyduk.

En temelden bazı hususları açıklamak da fayda var ;

Senet; borçlu ve alacaklı arasında bir taahhüt belgesidir. Senet üzerinde, alacaklı ve verecekli isimleri, ödeme tarihi, ödeme miktarı ve gerekli mutabakata dair imzalar yer alarak, bir nevi resmi anlamda kayda alınmaktadır.

Tarihi gelmesine rağmen ödemesi yapılmayan senetlerin tahsili için en uygun ve tavsiye edilen yöntem, banka aracılığı ile protesto çekmektir. Bir nevi banka üzerinden işlem yaparak, borçlu tarafın ticari hayatı için prestij kaybı yaşanmasına sebep olacağı için; tahsilin daha garanti şekilde yapılması önü açılır. Ödeme tarihi geçen senetler temerrüde düşer, temerrüde düşen ödeme miktarlarına bu defa yasal faiz işlemeye başlar. Banka aracılığı ile protestolu senet’in muhatabı; hem kişisel hem de tüzel kimliğinin tehlikeye düşeceğini bilir. Zira sonrasında ihtiyaç duyacağı kredi ve yapılandırma işlemlerinde, bu temerrütlü senet onun için bir sorun teşkil edecektir. Banka aracılığıyla yaptığınız protesto sonuç vermediği takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey, konusunda uzman bir avukata başvurmaktır. Alacak miktarına bakmaksızın, avukat aracılığı ile hukuki işlemlerinizin takibi ve tedbirleri için vekâlet vererek en uygun ve doğru işlemleri sırasıyla yaptırabilirsiniz. Avukat; sizden aldığı vekâlet ile çıkarlarınız doğrultusunda en iyi adımları atacağından şüpheniz olmasın.

Avukat sizin adınıza işlemlere başladığında, ilk yapacağı iş icra müdürlüğüne resmi yazı ile başvurarak yasal takibin başlatmaktır. Bu sayede, borçlunun mal varlığı veya taşınmazlarına ihtiyati tedbir yolu açılır. Ticaret Kanunu içerisinde, ödenmeyen senetlere yaptırılacak maddi yaptırım veya hapis cezası yoktur.

Bir önceki yazımız olan Nakit Avans Nedir? başlıklı makalemizde Nakit Avans hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın