Senetle Araba Alma Yolları

yorumsuz
376 views

Senetle Araba Alma Yolları

Lüks olmaktan çıkan ve yaşantımızın bazı temel ihtiyaçlarından biri haline gelen araçlar, her bütçeye uygun olarak piyasa da bulunmaktadır. İstenilen bütçeye göre model ve markalarda araçlar piyasada bulunmaktadır. Birikmiş bir miktar paranız ve geliriniz yeterli ise peşin olarak dilediğiniz araca sahip olabilirsiniz. Nakit paranız yok ise bankaların sizlere sunmuş olduğu bireysel veya araç kredilerinden faydalanabilirsiniz. Ancak geçmiş dönemlerde bankalar ile arasında sorun olan müşterilerin kredi çekmeleri de imkânsızdır. Araç kredilerinde ipotek olarak aracı alsalar bile kredi notunuzun düşük olması ve geçmiş dönemlerde ödemelerinizde sorun olması nedeni ile kredi başvurularınız olumsuz olarak neticelenmiş olabilir. Bu şekilde bir sicile sahip olan kişiler araç alabilmek için farklı alternatifler aramaktadırlar.

Araç sahibi olma alternatiflerinden biri de taksit ile araç almaktır. Taksit ile araç satan firmaları ve kişileri bulmak günümüzde çok zordur. Hiç kimse taksit ile aracını vermeyi kabul etmez. Fakat bazı galericiler ve internet üzerinden satış yapan bazı kişiler senet ile araçlarını satmaktadır. Öncelikli olarak bu şekilde satış yapan kişi veya firmaları bulmanız gereklidir. Senetle ve taksitle araç satışı yapanlar genel olarak araca ipotek koymadan açık hesap denilen ve senet karşılığı satılmaktadır.

Almak istediğiniz marka ve modellerdeki araçları öncelikli olarak seçebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz aracı peşin fiyatını ve taksitli fiyatını konuşarak makul bir değerde anlaşabilirsiniz. Senetle araç aldığınızdan aracın peşin fiyatının üzerine vade farkları da koyulmaktadır. Vade farklarından fazla etkilenmemek için olabildiğince düşük vadeler tercih ediniz. Alacağınız aracın bir miktarını peşin verdikten sonra geri kalan kısmına vade farkı da uygulanarak senetler halinde ödenmektedir. Bu işlemleri bitirdikten sonra aracın devrini üzerinize alabilirsiniz. Senet ile araç alımlarında alacağınız aracın bütün sigorta ve kaskosunu yaptırmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı İle Vergi Borcu Ödeme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın