Tarım Kredileri

yorumsuz
239 views

Günümüzde özellikle bankalar birçok farklı alanda bireylere kredi vererek bir destek alanı oluşturmaktadırlar. Araba, ev, arsa ve tarım gibi birçok alanda bireylere kredi ödemesi yapılmaktadır. Türkiye ekonomisinde özellikle tarımın yerinin çok önemli bir yüzdeye sahip olduğu düşünüldüğü zaman, tarım alanındaki kredi oranlarının da yüksek olduğu görülmektedir. Bankalar birçok farklı  anlamda tarım ile meşgul olan kişilere kredi vermektedir. Böylece tarımsal üretimde devamlılık sağlanması amaçlanmaktadır.

Tarım alanında bankaların yanı sıra tarım kredi kooperatifleri de çeşitli kredi ödemeleri yapmaktadır. Bu krediler birbirinden farklı ihtiyaçlar için verilmektedir. Hayvancılık, tohumluk, akaryakıt, sulama gibi çok farklı ihtiyaçlar için çeşitli krediler oluşturulmaktadır. Özellikle günümüzde bu anlamda tarım ile uğraşan çiftçiler büyük bir anlamda desteklenmektedir. Üretimde devamlılığı sağlamak demek, ülke ekonomisine de bir katkı anlamına gelir. Bu döngü ülkenin tüm ekonomisini etkilediğinden dolayı, bankalar ve diğer kuruluşlar da çiftçileri desteklemektedir. Böylece ekonomiyi daha dinç kılabilmek mümkündür.

Tüm kredi çeşitlerinde olduğu gibi tarım kredisi konusunda da geri ödeme ve faiz oranları önemli olmaktadır. Bu anlamda da günümüzde birçok banka farklı faiz oranı uygulaması yaparak çiftçilere uygun bir faiz oranı yaratmaya çalışmaktadır. Çiftçinin bu noktada üzerine düşen de sağlam bir araştırma yaparak en uygun olan bankayı seçmektir. Geri ödemesinde sıkıntı yaşanacak kredileri tercih etmek üreticiyi zor duruma sokmaktadır. Çiftçilerin tarımsal faaliyetleri ve tarımsal üretimde ihtiyaç duydukları finansman desteğini sağlamak üzere birçok bankada, birden fazla kredi uygulaması yapılmaktadır. Tarım kredi kooperatifleri de üreticiyi çok avantajlı krediler sunmaktadır. 20.000 TL’ye kadar olan kredilerde maddi bir teminata bile gerek duymayan kurum, 2 ortağın kefaletini yeterli görmektedir. Böylece üreticiler kredi alma konusunda herhangi bir zorluk yaşamamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Erteleme başlıklı makalemizde kredi borç erteleme nasıl yapılır, kredi borcu erteleme ve kredi borcu erteleme dilekçesi örneği hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın