Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mudur?

yorumsuz
140 views

Bankalar tüm kredi türlerinde kendi iç düzenlemelerini yaparak çeşitli kurallar koyabiliyor. Hayat sigortaları özellikle taşıt kredilerinde ve konut kredilerinde gündeme sık sık gelen bir uygulamadır. Taşıt kredilerinin geri ödemesi oldukça uzun sürebildiği için, bankalar hayat sigortası şartı öne sürebilir. Genel olarak bankalardan taşıt kredisi başvurusu yapmak istediğinizde, hayat sigortası istenebilir. Ancak burada başvurusu yapan kişinin yaş ve sağlık durumu esas önemli olan noktadır. Başvuruyu yapan kişinin belirli bir yaşın üzerinde olması ve devam eden hastalığının olması durumunda bankalar hayat sigortası ister. Çünkü; başvuruyu yapan kişide yüksek ölüm riski olması, bankanın krediyi geri alamama riskini ortaya çıkarır.

Taşıt Kredilerinde Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Taşıt kredisi başvurusu yapan kişinin hayat sigortası varsa, vefat durumlarında tüm borç yasal olarak sigorta şirketi tarafından ödenir. Hayat sigortalarının insan yaşamındaki temel rolü budur. Hayat sigortası bulunan bir kişi vefat ederse, tüm yasal borçları sigorta şirketince ödenir. Elbette bu borçların sözleşmeli borçlar olması gerekiyor. İnsani ilişkilere dayalı olarak yapılan borçlar, sigorta şirketi tarafından karşılanmaz.

Taşıt Kredisi Alan Kişinin Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?

Öncelikli olarak hayat sigortanız yoksa, taşıt kredilerine başvuru yapmanız engellenir. Hayat sigortası şartı olmayan bir bankadan taşıt kredisi çektiğiniz zaman, vefat durumunda borcunuz ortada kalmış olacaktır. Yasalar bu durumda borcun direkt olarak mirasçılara geçeceğini belirtiyor. Ölen kişinin tüm mirasından yararlanan kişiler, aynı şekilde borçlarını da kendi arasında paylaşır. Ancak vefat eden kişi hakkında redd-i miras davası açılırsa bu borç reddedilmiş olur. Bu durumda bankalar borcu tahsil edememiş olur. İşte bankalar bu tarz bir durumda kalmamak için uzun vadeli kredilerde hayat sigortası şartı koşar.

Taşıt Kredilerinde Hayat Sigortası Bedeli Ne Kadar?

Hayat sigortası fiyatları, kredi türlerine göre değişiklik gösterebilir. Burada hayat sigortası için ödeyeceğiniz bedeller, sizlerden yıllık olarak alınır. Taşıt kredilerinde ödenen hayat sigortası ücretleri genel olarak 200-300 TL arasındadır. Bu ücreti düzenli bir şekilde ödemiyor olmanız, sigortadan yararlanma hakkınızı ortadan kaldırır.

Bir önceki yazımız olan Kolay Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Kolay Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın