Vadeli Mevduat Hesabı (VMH) Ne Demek

yorumsuz
246 views

Vadeli Mevduat Hesabı (VMH) Ne Demek? Vadeli mevduat hesabı, bankaların faiz oranlarına göre yararlanabileceğiniz, 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık ve daha uzun vadeli olarak açabileceğiniz bir banka hesap türüdür. Vadeli mevduat hesapları, bu periyotlar dışında esnek periyotlarda da açılabilir. Örneğin; 32 günlük vadeli mevduat hesabı, 45 günlük vadeli mevduat hesabı gibi.

Vadeli mevduat hesabı, faiz haddiyle çalışan bankalar tarafından sunulan bir hizmettir. Faizsiz esaslarla çalışan katılım bankaları, vadeli mevduat hesabı yerine katılım hesabı kullanmaktadırlar. Vadeli mevduat hesabı açmak için herhangi bir bankaya gidebilir, vadeli mevduat hesabı açmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Banka, hesabınıza yatıracağınız toplam tutara ve tercih edeceğiniz vade sayısına göre bir faiz oranı sunacaktır. Bu faiz oranı ne kadar yüksek olursa, belirlenen vade sonunda elde edeceğiniz kâr da o derece yüksek olacaktır. Dolayısıyla vadeli mevduat hesabı açmadan önce bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını araştırmanızı ve tüm bankaları kıyaslayarak seçim yapmanızı tavsiye ederiz.

Bankalar, vadeli mevduat hesabı için faiz oranı belirlerken diğer bankaları da kıstas alırlar. Dolayısıyla bankaların faiz oranları arasında ciddi bir fark olmadığı görülebilir. Piyasadaki arz-talep durumuna ve bankanın bu hesapta yer alan tutardan elde ettiği gelire göre belirlenen faiz oranları, dönemsel değişimlerden etkilenebilir. Ekonominin olumlu bir izlenim yarattığı dönemlerde bankaların vadeli mevduat faiz oranlarında yükseliş yaşanırken tersi durumda vadeli hesap faiz oranlarının eskiye nazaran düştüğü gözlemlenmektedir. Bankaların vadeli mevduat hesapları için sunduğu faiz oranları, ilk para yatırma işleminde daha yüksek olabilir. Hoş geldin faizi olarak adlandırılan bu uygulama, ilk kez çalışacağınız bankaların size özel faiz oranı sunduğuna işarettir. Bu gibi uygulamalar, bireylerin banka seçimlerini önemli ölçüde etkilemektedir.

Vadeli mevduat hesabı için belirlenen vade sayısı, elde edeceğiniz faiz geliri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Paranız bankada ne kadar çok kalırsa, elde edeceğiniz faiz geliri de o kadar fazla olacaktır. Dolayısıyla uzun vadeli mevduat hesaplarının getirisi, kısa vadeli mevduat hesaplarının getirisine kıyasla çok daha fazladır. Ayrıca bankanın size taahhüt ettiği faiz oranının geçerli olabilmesi için vade sonuna kadar paranızın hesapta kalması şarttır. Vadeli mevduat hesabını bozdurduğunuzda size taahhüt edilen faiz gelirinden mahrum kalırsınız. Bu da bankanın uyguladığı bir tür koruma politikası olarak algılanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Astropay İle Para Nasıl Gönderilir? başlıklı makalemizde Astropay İle Para Nasıl Gönderilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın