Virman Nedir ve Nasıl Yapılır?

yorumsuz
7.432 views

Virman Nedir ve Nasıl Yapılır? Bankacılıkta para transfer yöntemlerinden biri olarak işlem gören virman, banka müşterileri tarafından en çok merak edilen tanımlardan biridir. Peki, virman nedir ve nasıl yapılır? Virman, aynı kişinin farklı hesapları arasında yapılan bir tür havale yöntemidir. Bu yöntem, doğrudan banka şubesinden, telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilebilir.

Virman, çeşitli sebeplerde gerekli olan bir uygulama olarak dikkat çekmektedir. Örneğin; hesabınızın bulunduğu bankanın kredi kartını kullanıyor ve kredi kartı ödemelerinizi doğrudan hesabınızdan yapmak istiyorsanız hesabınızdaki tutarı virman yoluyla kredi kartınıza aktarabilirsiniz. Böylece kredi kartı ödemelerinizi sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Virman, kredi kartına ait borç ödemelerinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Otomatik virman ise banka tarafından gerçekleştirilen bir işlem olarak bilinir. Kredi kartı ve kredi ödemelerinizi manuel olarak yapmadığınız durumlarda hesabınızdaki tutar, otomatik virman yoluyla borç ödemenizde kullanılır. Otomatik virman, kredi, kredi kartı ve ek hesap borçlarının gecikmeye girmemesi adına kullanılan bir uygulamadır.

Virman, çek karnesi kullanan banka müşterileri tarafından da tercih edilen bir para transfer yöntemidir. Diyelim ki hesabınızın 3 ek numaralı hesabı üzerinden çek kullanıyorsunuz. Çekinizin günü geldiğinde 3 ek numaralı hesabınızda yeterli tutar yoksa diğer hesaplarınızdan virman yaparak çekinizin ödemesini yapabilirsiniz. Aynı şekilde otomatik virman yoluyla da bu işlemin yapılabildiği görülmektedir. Çekin ödemesi geldiğinde hesabınızda para yoksa diğer hesaplarınızdan otomatik virman yoluyla para aktarımı yapılabilir. Bu da tıpkı kredi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerinde olduğu gibi banka tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecektir.

Bankalar, virman işlemleri için herhangi bir komisyon talep etmezler. Bankacılıkta kullanılan havale, yurtdışı para transferi ve EFT gibi diğer para transfer yöntemlerinden işlem ücreti tahsil edilirken virman işlemleri için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Hesaplarınız arasında dilediğiniz kadar virman yapabilir, bir hesabınızda bulunan mevduatınızı başka bir hesabınıza ücretsiz olarak aktarabilirsiniz. Virman, para transfer işlemleri arasında en hızlı işlemlerden biri olarak tanımlanmaktadır. Anlık olarak gerçekleşen virman işlemleri, günün her saatinde yapılabilmektedir. Bu da işlem hızını ve güvenliğini arttıran sebepler arasında gösterilebilir.

Bir önceki yazımız olan Vadeli Mevduat Hesabı (VMH) Ne Demek başlıklı makalemizde VMH Ne Demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın