Yabancı Ülkeden Türkiye’ye Para Gönderme

yorumsuz
398 views

Yabancı Ülkeden Türkiye’ye Para Gönderme, Yaşadığımız dönemde bankaların hayatımızdaki yeri tartışılmaz. Gün içerisinde birçok işlem için banakların yolunu tutmaktayız. Fatura ödemelerimizi banka hesap ya da kredi kartlarından yapmakta, maaşlarımızı yine bankalardan almakta ve neredeyse tüm alışverişlerimizi kredi kartları ile yapmaktayız. Gün içerisinde bir banka şubesine gitmesek bile bankanın vermiş olduğu kredi kartı ile bankayla iletişim kurmuş olmaktayız. Bunun dışında birçok ihtiyacımızı karşılayabilmek için aldığımız krediler sebebi ile ve yurt içi ya da yurt dışında bulunan eşimiz, dostumuz, arkadaşımız ya da borcumuz olan her hangi birisine para transferi yaparak da bankalar ile çalışmaktayız.

Gün içinde insanlar birçok kişiye para transferi yapabilmekteler. Bu bazen farklı bir kişiye bazen de kişinin başka bankadaki kendi hesabı ya da kredi kartına olabilmektedir. Yurt içi para transferi oldukça kolaydır ancak yurt dışı para transferi biraz daha farklı. Yabancı ülkeden Türkiye’ye para gönderme talebi olan kişilerin seçebilecekleri 2 işlem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi daha yavaş ancak daha ucuz olan swift yöntemidir. Burada yurt dışındaki herhangi bir bankaya giderek swift yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Banka sizden para göndereceğiniz kişinin bilgilerini isteyecek ve gönderilecek hesabın iban numarasını ve gönderilen banka şubesinin swift kodunu isteyecektir.

Bu bilgilerle para transferi gerçekleştirilebilmektedir. Bir diğer yöntem ise oldukça hızlı ancak pahalı olan western union yöntemidir. Bulunduğunuz ülkede western union temsilcisi olan bir kuruluşa giderek para göndereceğiniz kişinin adını soyadını ve bulunduğu ülkeyi söyleyerek para gönderimini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada unutmamanız gereken en önemli şey kurumun size verdiği kontrol numarasını para gönderdiğiniz kişiye bildirmenizdir. Çünkü kişi parayı çekmeye gittiğinde bu kontrol numarasını belirtmek zorundadır.

Bir önceki yazımız olan Neden Kredi Alamıyorum? başlıklı makalemizde Kredi şartları, Neden Kredi Alamadım ve Neden Kredi Alamıyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın