Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir?

yorumsuz
55.055 views

Yurt dışında yaşayan ve çalışan kişiler, ülkelerinde ki ailelerine para göndermesi hem zaman açısından hem de para gönderme işlemi sırasında gönderici kurumlar tarafından kesilen komisyonlar her zaman sıkıntı olmuştur. Yurt dışından gönderilen paralar, gönderilen ülkeye göre ve gönderici kuruma göre değişiklik göstermektedir. Ama en fazla 4 iş günü içerisinde yurt dışından gönderilen paralar sahiplerine ulaşır.

Yurt dışından gönderilen paralar genellikle döviz cinsinden olduğu için ve o ülke sınırları dışına gönderildiğinden bu para gönderme işlemlerine Swift veya Uluslararası para transferi olarak adlandırılır. Yurt dışından para gönderile işlemi havale ve EFT işlemleriyle karıştırılmaktadır. Oysa havale ülke sınırları içerisinde yer alan aynı bankanın başka şubelerine para gönderme işlemidir.  EFT ise yine aynı ülke sınırları içerisinde yer alan bir bankadan farklı bir bankanın şubesine yapılan para transferidir. Yurt dışında ki bir bankadan gönderilen paraların başka bir ülkenin banka hesabına geçmesi zaman alacaktır. Biz buna provizyon adı veririz. Provizyon,  yurt dışından başka ülkenin bankasına gönderilen paralar ülkenin Merkez Bankalarının onayından geçer. Onaylandıktan sonra para transferin sırasına göre hesaba aktarılmaktadır. Yurt dışından gönderilecek paralar isme göre değil IBAN numarası kullanılarak gönderilirse daha kısa zamanda alıcının hesabına para transferi gerçekleşir. Swift işleminden sonra 4 gün geçmesine rağmen paraları hesabına geçmeyen kişiler bankalarıyla görüşmelidir. Paranın geç gelmesinin sebebi yukarı da belirttiğimiz gibi paranın havuzda bekletilmesi veya bankacılık diliyle Provizyonda bekletilmesidir. Yapacağınız müracaatla provizyon işlemini hızlandırabilirsiniz. Bankalar dışında Western Union, Money gibi para transfer sistemlerini kullanabilirsiniz. Bankaların ve Money Union, Money gibi para transferi yapan sistemlerin internet adreslerinden yapılacak swift işlemleri daha ucuz olacağını hatırlatmak isteriz.

Bir önceki yazımız olan Bank Asya Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Bank Asya Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır ve bankasya kart iptal etme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın