Ziraat Bankası Devlet Bankası Mı?

yorumsuz
385 views

Ziraat Bankası Devlet Bankası Mı? T.C. Ziraat Bankası bu gün ülke içinde ve dışında birçok şubeye sahip, sadece çiftçilere değil tüm halka hizmet veren bir bankadır.

Ziraat Bankası Neden Kuruldu?

1800’lü yılların ilk yarısında Osmanlı İmparatorluğu’nda, ticarette ve finansmanda batı modeli benimsenmeye başlanmıştı. Bununla birlikte yabancı bankalar imparatorluk sınırları içinde faaliyet göstermeye başlamıştı. Henüz ulusal niteliğe sahip bir kuruluş olmadığı için o sıralar tarım ülkesi olan ülkede bir bankanın olmayışından en çok çiftçiler etkileniyordu. Devlet desteği alamayan çiftçiler çok ciddi faiz oranları ile kişilere başvuruyordu ve bu da çiftçileri çok zor durumda bırakıyordu.

Ziraat Bankası Ne Zaman Kuruldu?

Bu durumu gören ve bir çare olmak isteyen dönemin valilerinden Mithat Paşa; yaptığı çalışmalarla çiftçilerin devlet desteği alabilmesi için 1863 yılında, temelini yine çiftçilerin oluşturduğu kaynakla, Memleket sandıkları denilen sistemi kurdu. Ziraat Bankasının temelini bu sistem oluşturmuştur. 15 Ağustos 1888 yılında ise işlevini yerine getirmekte zorlanan bu sandık sisteminin yerine, 2. Abdülhamit döneminde Ziraat Bankası resmen kurulmuştur.

Ziraat Bankasının Tarihteki Yeri Nedir?

Ziraat bankası; tarihi boyunca çiftçilere destekte bulunmuştur. Köyü ve köylüyü kalkındırmış, ucuz kredi olanakları ile tarıma destek vererek, tarlaların daha verimli olmasını sağlamış ve ikinci ürün almaya katkıda bulunmuştur. Kurtuluş savaşı döneminde ise savaşın kazanılması için yaptığı yardımlar ve cepheye gönderdiği personel ile adından söz ettirmiştir. 1924 yılında yaşanan sıtma salgınında ise, sıtma ilacının dağıtımını tüm köylere dağıtarak üstlenmiştir.

Ziraat Bankası Ortaklık Yapısı

T.C. Ziraat Bankası tüm hisseleri Hazine Müsteşarlığı’na ait bir devlet bankasıdır. Banka 2000 yılında çıkartılan kanun ile Anonim Şirket halini almıştır.

Ziraat Bankası Hizmetleri

Türkiye’nin en büyük devlet bankası olan Ziraat bankası yurt içinde ve yurt dışında da bir çok iştirake sahiptir. Yurt içinde Ziraat Katılım Bankası, Ziraat Finansal Kiralama, Ziraat Portföy Yönetimi, Ziraat Hayat ve Emeklilik vb. iştirakleri vardır. Yurt dışında ise Almanya, Rusya, Özbekistan, Karadağ, Bosna Hersek, Gürcistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Azerbaycan da iştirak bankaları mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası İnternet Bankacılığına Açma başlıklı makalemizde ziraat internet bankacılığına açtırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın