Ziraat Bankası Pos Destek Hattı Telefonu Numarası

yorumsuz
2.268 views

Ziraat Bankası Pos Destek Hattı Ziraat Bankası üye iş yerlerine yapılan alışverişlerde nakit yollar dışında kredi kartı ve banka kartı kullanımı sırasında faydalanılabilecek pos cihazlarını sağlamaktadır. Ziraat Bankası POS cihazları sayesinde üye iş yerleri, yapılan alışverişlerde nakit dışı ürün satma imkanından dolayı daha fazla getiri sağlamaktadır. Cihazların işyerlerine sağlanmasından kullanılmasına kadar, ihtiyaç duyulacak her türlü bilgi ve desteği Ziraat Bankası POS destek hattı müşterilerine sağlamaktadır.

Pos Cihazlarının Sağladığı Avantajlar

Ziraat Bankası POS cihazları sayesinde müşteriler ödemelerini kredi kartı ve banka kartı kullanarak kolaylıkla yapabilmektedir. İşyeri sahipleri açısından da nakit kullanımının fazlasıyla azalmasına bağlı olarak, yapılan alışverişlerin sürekliliğinin sağlanması açısından da sıkıntı oluşmamaktadır. POS cihazı üzerinden yapılan satışların takibi de internet bankacılığı sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir.

Ziraat Pos Destek Hattına Nasıl Ulaşılabilir?

Ziraat pos cihazlarının kullanımında yaşanan sıkıntı ve sorunlar hakkında bilgi alabilmek için müşterilerin 0850 202 35 00 numaralı pos destek hattını araması yeterli olmaktadır. Ziraat pos cihazlarını alabilmek için de Ziraat Bankası şubelerine başvurmak gerekmektedir. Bankanın müşterilerine sağladığı farklı çeşitlerde kullanım kolaylığı sağlayan POS cihazları bulunmaktadır. Bu cihazlar arasında masaüstü, mobil, sanal ve temassız masaüstü pos seçenekleri yer almaktadır. Ayrıca Ziraat Bankası pos cihazını daha önceden kullanıp, ikincisini almayı isteyen müşterilerin de önceden hizmet aldıkları şubelerine başvurmaları gerekmektedir.

Ziraat Pos Destek Hattının Sağladığı Hizmetler

Ziraat Pos Destek Hattı’nda pos cihazının nasıl alınacağından, cihaz alındıktan sonra yaşanan sorun ve sıkıntılara kadar birçok konu üzerinden müşterilere yardım hizmeti sunulmaktadır. Ziraat Pos Destek Hattı sayesinde pos cihazlarında yapılan alışveriş tutarlarına bağlı olarak hesap ekstrelerinin nasıl alınacağı, gün sonu raporuna nasıl ulaşılabileceği, alışveriş sırasında pos kullanımında meydana gelen iptal ve iade durumlarının nasıl halledilebileceği, cihaz üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin kullanıcı hesaplarına ne zaman geçeceği, hesap ekstresinde eksik görülen pos işlemlerinin nasıl düzeltileceği, başka bir POS cihazı daha almak istenildiğinde ne yapılması gerektiği ve cihazlarda kullanılan rulolara nasıl ulaşılabileceği gibi konularla alakalı bilgi almak mümkün olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Altın Tahvili İptali başlıklı makalemizde ziraat altın iptal ve ziraat bankası altın tahvili hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın